TFL Vsebine / Dodani članki / Javno naročanje in temeljna načela postopka: ključ

Javno naročanje in temeljna načela postopka: ključ do preglednosti in konkurenčnosti

Javno naročanje in temeljna načela postopka: ključ do preglednosti in konkurenčnosti

Javno naročanje predstavlja enega najpomembnejših mehanizmov porabe javnih sredstev, saj omogoča pridobivanje blaga, storitev in gradenj za potrebe države in njenih institucij. Za pregledno in konkurenčno izvedbo postopka so načela javnega naročanja izjemnega pomena. Zagotavljajo namreč transparentnost, poštenost, konkurenčnost ter racionalno in učinkovito porabo sredstev. Zakon o javnem naročanju (ZJN-3) temelji na pravnih okvirih Evropske unije, ki vključujejo načelo prostega pretoka blaga in storitev, svobodo ustanavljanja ter druge ključne vrednote skupnega evropskega trga.

Načelo gospodarnosti, učinkovitosti in uspešnosti

Eden izmed temeljnih ciljev javnega naročanja je zagotavljanje, da se javna sredstva porabijo na način, ki omogoča kar najboljšo vrednost za denar. Načelo gospodarnosti, učinkovitosti in uspešnosti naročnike zavezuje, da naročila izvajajo tako, da uresničijo cilje, skladne s predpisi o porabi javnih sredstev. Načel oni toliko usmerjeno v zaščito ponudnikov, pač pa predvsem v varovanje javnega interesa, kar pomeni odgovorno ravnanje z javnimi financami in doseganje optimalnega razmerja med ceno in kakovostjo pridobljenega blaga ali storitve.

Zagotavljanje konkurence med ponudniki

Načelo zagotavljanja konkurence med ponudniki zahteva, da morajo imeti vsi ponudniki enakovredne možnosti sodelovanja. Naročnik ne sme postavljati pogojev, ki bi neupravičeno izključevali določene gospodarske subjekte ali omejevali njihovo možnost sodelovanja. Prav tako je prepovedano, da bi naročnik pogojeval izvedbo naročila z vključitvijo točno določenih podizvajalcev ali z izvajanjem drugih poslov, kot so izvozne obveznosti. Vse zahteve iz razpisa morajo biti sorazmerne naravi in obsegu naročila ter usklajene z zakonodajo, ki ureja varstvo konkurence.

Poleg tega moramo omeniti tudi t. i. horizontalno socialno klavzulo, ki določa obveznost spoštovanja veljavnih predpisov na področju okolja, sociale in delovnega prava. Gospodarski subjekti morajo pri izvajanju naročil upoštevati tako evropsko zakonodajo kot tudi nacionalne predpise in kolektivne pogodbe. Ta klavzula predstavlja obvezen izključitveni razlog, kar pomeni, da lahko nespoštovanje teh pravil pomeni izločitev ponudnika iz postopka javnega naročanja.

Načelo transparentnost

Načelo transparentnosti je eno izmed najpomembnejših načel javnega naročanja. Zakon zahteva, da so vsi postopki izvedeni na javen in predvidljiv način. Obvestila o naročilih morajo biti javno objavljena in brezplačno dostopna, in sicer na portalu javnih naročil ter v Uradnem listu Evropske unije. S tem se zagotavlja, da so vse zainteresirane strani hkrati in pod enakimi pogoji obveščene o razpisih, pogojih za sodelovanje ter merilih za izbor.

Ta praksa omogoča preglednost odločanja in zmanjšuje tveganje za korupcijo ali netransparentno ravnanje. Poleg tega zakon natančno določa načine objav, mejne vrednosti ter razlike med klasičnim in infrastrukturnim področjem.

Enakopravna obravnava ponudnikov

Načelo enake obravnave ponudnikov zagotavlja, da naročniki ravnajo nepristransko in v skladu z zakonitostjo. V vseh fazah postopka morajo ravnati tako, da ne prihaja do diskriminacije – ne krajevne, osebne, stvarne ali druge. Naročnik ne sme oblikovati pogojev, ki bi dajali neupravičeno prednost določenim ponudnikom, na primer na podlagi njihove geografske lokacije ali dejavnosti, ki jo opravljajo.

Evropsko sodišče je že večkrat potrdilo, da mora biti načelo enakega obravnavanja spoštovano skozi celoten postopek javnega naročanja. To pomeni, da je treba primerljive situacije obravnavati enako, različno pa le takrat, ko obstajajo objektivno utemeljeni razlogi. S tem se ustvarjajo pogoji za resnično konkurenčno okolje in enake možnosti za vse gospodarske subjekte.

Načelo sorazmernosti

Načelo sorazmernosti nalaga, da so postopki javnega naročanja morajo biti prilagojeni naravi in obsegu naročila. To pomeni, da morajo biti pogoji, zahteve in merila ustrezno povezani s predmetom naročila ter utemeljeni glede na njegove značilnosti in cilje.

Javno naročanje kot vzvod odgovorne in trajnostne porabe sredstev

Javno naročanje je ključno orodje upravljanja javnih sredstev in spodbujanja razvoja konkurenčnega trga. S spoštovanjem temeljnih načel, kot so gospodarnost, transparentnost, konkurenčnost in enakopravnost, se vzpostavlja sistem, ki ne samo da varuje javni interes, temveč tudi omogoča pošteno sodelovanje gospodarskih subjektov.

Z upoštevanjem pravil na področju delovnega, socialnega in okoljskega prava pa zakonodaja javno naročanje postavlja tudi v širši kontekst družbene odgovornosti. Na ta način se javni sektor ne zavezuje le k ekonomični porabi proračunskih sredstev, ampak tudi k izpolnjevanju trajnostnih ciljev, spoštovanju človekovih pravic in varovanju okolja.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window