sreda, 7.5.2025
Bruselj, 07. maja (STA) - Evropska komisija je Sloveniji danes izdala več drugih opominov, in sicer zaradi neustreznega prenosa določb evropske zakonodaje, ki se nanašajo na razloge za zavrnitev predaje oseb med državami članicami, krepitev in razširitev trgovanja EU z emisijami in kibernetsko varnost po EU. Slovenija ima za sprejem potrebnih ukrepov dva meseca časa.
Kot so danes sporočili iz Bruslja, je Evropska komisija Sloveniji poslala obrazloženo mnenje zaradi neizpolnjevanja okvirnega sklepa o evropskem nalogu za prijetje in postopkih predaje med državami članicami. Slovenija namreč ni pravilno prenesla določb o fakultativnih razlogih za zavrnitev predaje.
Poleg tega je komisija Slovenijo v obrazloženem mnenju pozvala k hitrejšemu prenosu dogovorjenih pravil o krepitvi in razširitvi trgovanja EU z emisijami. Kot je ugotovila, Slovenija v nacionalno pravo ni ustrezno prenesla direktive o sistemu EU za trgovanje z emisijami in direktive o revidiranih pravilih sistema EU za trgovanje z emisijami, ki se uporabljajo za letalski sektor. Rok za prenos obeh direktiv je bil 31. december 2023.
Komisija je Sloveniji poslala tudi obrazloženo mnenje, ker ni priglasila popolnega prenosa direktive NIS2, ki zagotavlja visoko raven kibernetske varnosti po vsej EU. Popolno izvajanje zakonodaje je ključno za izboljšanje odpornosti in zmogljivosti za odzivanje na incidente v kritičnih sektorjih, so opozorili v Bruslju.
Slovenija ima v vseh primerih kršitev na voljo dva meseca, da se odzove in sprejme potrebne ukrepe, sicer lahko Evropska komisija zadeve predloži Sodišču EU.
Pravni postopek je del rednega svežnja odločitev o kršitvah, ki jih je komisija sprejela danes. Z njimi začenja oziroma nadaljuje postopke zoper države članice, ki niso izpolnile svojih obveznosti iz prava EU.
Namen teh odločitev, ki se nanašajo na različne sektorje in področja politik EU, je zagotoviti ustrezno uporabo prava EU v dobro državljanov in podjetij.
Komisija je danes sicer izdala 38 prvih opominov in 58 obrazloženih mnenj oz. drugih opominov. V 18 zadevah je začela postopke pred Sodiščem EU, 83 primerov pa je po odpravi kršitev zaključila.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki