torek, 27.5.2025
Ljubljana, 27. maja (STA) - DZ je na današnji izredni seji opravil drugo obravnavo predloga zakona o individualnih naložbenih računih. Naklonjenost nekaterim rešitvam iz predloga so izrazili tudi v opozicijskih poslanskih skupinah, a hkrati opozorili na kritike zakonodajno-pravne službe DZ, da je predlog zakona vsebinsko in tehnično slabo pripravljen.
Kot je na seji izpostavila državna sekretarka na ministrstvu za finance Nikolina Prah, je cilj predloga zakona, s katerim uvajajo individualne naložbene račune za spodbujanje dolgoročnega nalaganja denarnih sredstev v finančnih instrumentih, čim bolje nasloviti potrebe malih vlagateljev. "Glavne značilnosti računa so poenostavljeni postopki obračunavanja in plačevanja davčnih obveznosti, ugodnejša davčna obravnava, zadostna fleksibilnost pri upravljanju naložb ter poudarek na varstvu vlagateljev," je povzela.
V poslanski skupini SDS so v predstavitvi stališča izrazili podporo nekaterim rešitvam. "Potem pa pride na vrsto mnenje zakonodajno-pravne službe DZ, ki je zapisala, da je zakon tako vsebinsko kot tehnično slabo pripravljen. Ker je v slovenski praksi vedno hudič v podrobnostih, nas je malo strah, da bodo te podrobnosti zasenčile dobre namene predlagatelja," je poudaril poslanec Tomaž Lisec.
Napovedal je, da zakonu pri glasovanju sicer ne bodo nasprotovali. Med drugim se je spraševal tudi o razlogih, ki so botrovali določitvi letne in skupne omejitve višine vplačil na račun ter 15-odstotne obdavčitve donosa.
Da uvedba računa prinaša prednosti predvsem pri davčni obravnavi, kar lahko spodbudi investicijski trg malih vlagateljev in okrepi finančno pismenost državljanov, pa je v imenu poslanske skupine NSi povedal Aleksander Reberšek. "Odpira se sicer še vprašanje, kakšni bodo stroški računa za posameznika, pri čemer upamo, da ne bodo previsoki," je izpostavil. V NSi pogrešajo tudi bolj jasen odgovor vlade, ali bo mogoče na individualni naložbeni račun prenesti tudi delnice Vzajemne.
Po zagotovilih poslanke Svobode Andreje Živic bodo lahko tisti, ki so se odločili za prevzem delnic Vzajemne, te prenesli "neposredno s fiduciarnega računa na individualni naložbeni račun".
V koalicijskih poslanskih skupinah so sicer zakonskemu predlogu napovedali jasno podporo. V SD so med drugim spomnili tudi na pomisleke, ki jih je v zvezi s posegi predloga zakona v druge zakone izrazila zakonodajno-pravna služba DZ. "Prepričani smo, da so koalicijska dopolnila in pojasnila ministrstva dovolj, da omogočijo pravno varnost in pregledno izvajanje zakona. Prednost zakona vidimo v njegovi enotni sistemski ureditvi novega instrumenta in ne v razdrobljenih novelah obstoječih zakonov," je v imenu poslanske skupine dejal Predrag Baković.
V Levici medtem v predlagani uvedbi individualnega naložbenega računa vidijo primer administrativne in davčne razbremenitve, ki koristi "pripadnikom nižjega in srednjega sloja brez posebnih koristi za premožnejše posameznike, saj je postavljena zgornja meja letnih in skupnih vplačil".
Da gre za nujen in dolgo pričakovan prvi korak v pravo smer, pa je o predlogu zakona dejal Tine Novak iz poslanske skupine nepovezanih poslancev. "Kljub svojim pozitivnim elementom pa je predlog premalo ambiciozen in pušča še veliko preveč neizkoriščenega prostora za bistvene izboljšave, da bi Slovenija resnično izkoristila svoj neizmerni potencial na področju kapitalskega trga," je dodal.
O predlogu zakona bodo poslanci glasovali danes.
V ponedeljek je predlog zakona obravnaval odbor DZ za finance, ki je potrdil tudi vsa predlagana dopolnila koalicije, namenjena odpravi nekaterih pripomb zakonodajno-pravne službe.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki