torek, 27.5.2025
Ljubljana, 27. maja (STA) - Poslanci so danes soglasno z 49 glasovi sprejeli zakon o individualnih naložbenih računih, s katerim želi vlada povečati možnosti za vlaganja prihrankov prebivalstva. Uvedba individualnega naložbenega računa bo po zagotovilih pristojnih med drugim prinesla tudi ugodnejšo davčno obravnavo in prožnost pri upravljanju naložb državljanov.
Individualni naložbeni račun, ki ga uvaja zakon, bo državljanom omogočal vlaganje v delnice, obveznice, zakladne menice in delnice investicijskih skladov, ki kotirajo na organiziranem trgu oz. na borzi v državah EU, Evropskega gospodarskega prostora in državah članicah Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Med možnimi naložbami bodo tudi naložbe v vzajemne sklade, ki sicer niso uvrščene na organiziran trg.
V prvem letu se bo lahko na ta račun položilo največ 20.000 evrov, vsako nadaljnje leto pa največ 5000 evrov in še dodatnih 5000 evrov, če se bo vložilo v finančne instrumente slovenskih izdajateljev. Skupna vsota vplačil ne bo smela preseči 150.000 evrov.
Za spodbujanje dolgoročnega varčevanja sta predvideni 15-odstotna davčna stopnja in oprostitev plačila davka pri prvem izplačilu s tega računa po 15 letih, če v vmesnem obdobju ni bilo izplačil. Individualni naložbeni račun bo mogoče odpreti pri bankah in borznoposredniških družbah. Tem bodo lahko imetniki prepustili tudi upravljanje s sredstvi. Nadzor nad ravnanji ponudnikov bo izvajala Agencija za trg vrednostnih papirjev, nad davčno obravnavo pa Finančna uprava RS.
Kot je danes v DZ povedala državna sekretarka na ministrstvu za finance Nikolina Prah, zakon predstavlja enega pomembnejših ukrepov iz strategije razvoja trga kapitala v Sloveniji v obdobju med letoma 2023 in 2030, ki jo je vlada sprejela marca 2023. "Slovenski varčevalci imajo v primerjavi z varčevalci drugih držav EU nadpovprečno visok delež sredstev naloženih v bančnih depozitih in nizek delež v finančnih instrumentih. Takšna struktura varčevanja omejuje razvoj in potencial gospodarstva in ne omogoča možnosti za dovolj razpršeno vlaganje prihrankov prebivalstva," je poudarila.
Naklonjenost predlaganim rešitvam so med današnjo obravnavo v DZ izrazili tako v koalicijskih kot opozicijskih strankah. "Verjamemo, da bo ta zakon dolgoročno prispeval k bolj uravnoteženemu razmerju med bančnimi vlogami in naložbami v vrednostne papirje ter okrepil kulturo vlaganja v Sloveniji," je dejal Soniboj Knežak (SD). Poslanci SDS in NSi so se sicer glasovanja vzdržali.
V poslanski skupini SDS so opozorili na mnenje zakonodajno-pravne službe DZ, da je zakon tako vsebinsko kot tehnično slabo pripravljen. "Ker je v slovenski praksi vedno hudič v podrobnostih, nas je malo strah, da bodo te podrobnosti zasenčile dobre namene predlagatelja," je poudaril poslanec SDS Tomaž Lisec.
V NSi so pogrešali bolj jasen odgovor vlade, ali bodo lahko na individualni naložbeni račun prenesli delnice Vzajemne tudi družinski člani, na katere so te delnice pred tem prenesli prvotni upravičenci. V poslanski skupini nepovezanih poslancev pa po besedah Tineta Novaka menijo, da je zakon kljub pozitivnim elementom še vedno "premalo ambiciozen in pušča še veliko preveč neizkoriščenega prostora za izboljšave".
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki