STA novice / Slovenija bo posredovala v pritožbi ribičev proti Hrvaški na ESČP
ponedeljek, 12.6.2023
Ljubljana, 12. junija (STA) - Slovenija bo posredovala v pritožbi slovenskih ribičev proti Hrvaški na Evropskem sodišču za človekove pravice (ESČP), je danes po zaprti seji odbora DZ za zunanjo politiko izjavila zunanja ministrica Tanja Fajon. Z intervencijo bo Slovenija nudila pomoč pri zaščiti ribičev, ki so žrtve hrvaškega nepriznavanja arbitražne razsodbe.
ESČP je konec marca obvestilo Slovenijo, da so bile tri pritožbe slovenskih ribičev proti Hrvaški glede zatrjevanih kršitev Evropske konvencije o varstvu človekovih pravic vročene Hrvaški. "Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve pozdravlja dejstvo, da je sodišče pritožbe slovenskih ribičev spoznalo za dopustne in da jih bo v nadaljevanju vsebinsko obravnavalo," je dejala Fajon.
Pojasnila je, da je vlada na junijski seji sprejela sklep, da bo v pritožbi intervenirala kot stranski posrednik. "S tem pošiljamo pomemben signal, da bomo stali slovenskim ribičem ob strani v vseh postopkih, ki tečejo," je še dodala.
V skladu z Evropsko konvencijo o varstvu človekovih pravic ima država članica, katere državljani so pritožniki, pravico, da v vseh primerih pred senatom ali velikim senatom ESČP predloži pisne pripombe oziroma sodeluje pri obravnavi.
Slovenija je ESČP o posredovanju v pritožbi ribičev obvestila že 5. junija. Rok za obveščanje sodišča glede posredovanja bi se sicer iztekel 16. junija. Sodišče pa bo sedaj določilo rok za vložitev slovenske vloge po prejemu odgovora Hrvaške, je sporočilo ministrstvo za zunanje in evropske zadeve.
Zadnje novice
-
Bruselj: Za zdaj ni razlogov za sprožitev postopka proti Sloveniji zaradi presežnega primanjkljaja (dopolnjeno)
3.6.2026 -
Predobravnavni narok za Smodeja preložen na 3. julij
3.6.2026 -
Vlada za sofinanciranje stroškov novinarskih plač namenila štiri milijone evrov
3.6.2026 -
Kokalj na Dnevih slovenskega sodstva izpostavila pomen sodniške neodvisnosti in zaupanja v pravno državo
3.6.2026 -
Bruselj: Za zdaj ni razlogov za sprožitev postopka proti Sloveniji zaradi presežnega primanjkljaja (dopolnjeno)
3.6.2026 -
Bruselj bo v odziv na energetsko krizo članicam omogočil odstopanje od fiskalnih pravil EU
3.6.2026 -
Vlada izdala odlok o ustanovitvi strokovnega sveta za izvrševanje kazni mladoletniškega zapora
3.6.2026 -
Vlada o gospodarskih temah
3.6.2026 -
Napovedane nove ameriške carine po oceni EU neupravičene
3.6.2026 -
Vlada Roberta Goloba se je sestala na zadnji seji
3.6.2026 -
Meta uspešno izpodbijala dodelitev statusa vratarja za Marketplace
3.6.2026 -
Vozila za nenujne prevoze z novim pravilnikom mogoče vključiti v sistem dispečerske službe zdravstva
3.6.2026