STA novice / Trgovska veriga Hofer v primeru "Kdor ne skače, ni Slovenc" kršila oglaševalski kodeks
torek, 24.12.2024
Ljubljana, 24. decembra (STA) - Trgovska veriga Hofer je v primeru ponarodelega slogana "Kdor ne skače, ni Slovenc" kršila oglaševalski kodeks, je oglaševalsko razsodišče Slovenske oglaševalske zbornice (SOZ) znova pritrdilo mnenju Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS), so sporočili iz slovenskega olimpijskega gibanja.
Omenjeni slogan je uporabila v lastne promocijske namene v času letošnjega evropskega prvenstva v nogometu in pred olimpijskimi igrami v Parizu. OKS in Nogometna zveza Slovenije (NZS) sta že maja letos na oglaševalsko razsodišče SOZ vložila pritožbo proti trgovski verigi Hofer.
Med glavnimi očitki je bil tako imenovani marketing iz zasede, saj je Hofer izkoristil pomemben športni dogodek za lastno promocijo brez sklenjene sponzorske pogodbe. S tem je po mnenju OKS ustvarjal lažni vtis sponzorske povezave z dogodkom, zavajal potrošnike ter neupravičeno pridobival poslovne koristi, kar je v nasprotju z mednarodno in domačo poslovno prakso.
S sloganom "Navijam za Slovenijo" pa naj bi dodatno zmotno ustvarjali vtis, da je družba tudi sponzor slovenske nogometne reprezentance, čeprav Hofer v letu 2024 ni nastopal kot njihov sponzor. S takšnim načinom se namreč ogroža finančno vzdržnost športnih organizacij, ki se v veliki meri zanašajo na prihodke iz sponzorskih pogodb.
Družba Hofer se je na omenjene očitke odzvala, a je Oglaševalsko razsodišče pri Slovenski oglaševalski zbornici dokončno zavrnilo njihov ugovor ter nedvoumno potrdilo kršitve elementov poštenosti, dobrega imena ter posnemanja opredeljenih v Slovenskem oglaševalskem kodeksu.
Odločitev razsodišča nima pravnih posledic v smislu izvršljivosti ali sankcij, daje pa pomembno sporočilo za varovanje etičnih standardov v oglaševanju, so zapisali v OKS. Po mnenju krovne športne organizacije končna razsodba razsodišča daje jasno sporočilo, da nepoštene in neetične prakse v športu nimajo kaj iskati.
"S takšnimi neetičnimi ravnanji se dodatno povzroča škoda vsem uradnim sponzorjem, ki podpirajo športnike in športne dogodke ter s tem skrbijo za prihodnost slovenskega in mednarodnega športa," poudarjajo v OKS.
Zadnje novice
-
Janši mandat za sestavo njegove četrte vlade (dopolnjeno)
22.5.2026 -
Janša bo vodil 16. slovensko vlado (seznam)
22.5.2026 -
Levica in Vesna predlagata brezplačen vrtec za vse otroke
22.5.2026 -
Alternativa za Slovenijo v ustavno pritožbo in protest zaradi suma volilne prevare
22.5.2026 -
Eko sklad z novim pozivom za kreditiranje okoljskih naložb občanov
22.5.2026 -
Šutarjev zakon po oceni strokovnega sveta za evalvacijo zakona z več nezaželenimi učinki
22.5.2026 -
V EU dokončno potrjena enoletna odprava carin na dušikova gnojila in surovine zanje
22.5.2026 -
KGZS s pobudo za jasno označevanje izvora hrane v EU
22.5.2026 -
Koalicijska pogodba: Nad korupcijo z ustanovitvijo nove tožilske enote Skok in posebnih oddelkov sodišč (VII) (tema)
21.5.2026 -
Koalicijska pogodba: V ospredju razbremenitev gospodarstva in dela (II) (tema)
21.5.2026 -
Koalicijska pogodba: Vitka država, ustanovitev pokrajin in premestitev državnih institucij po vsej državi (VIII) (tema)
21.5.2026 -
V ospredju sporazuma "koalicije za uspešno Slovenijo" razbremenitev gospodarstva in dela ter boj proti korupciji (I) (tema)
21.5.2026