STA novice / EU s postopkom proti Madžarski zaradi kršitev zakonodaje o tihotapljenju migrantov
sreda, 7.5.2025
Bruselj, 07. maja (STA) - Evropska komisija je danes sporočila, da bo proti Madžarski začela postopek pred Sodiščem EU zaradi kršitev evropske zakonodaje o tihotapljenju migrantov. Postopek se nanaša na odlok madžarske vlade izpred dveh let, ki določa izpustitev in izgon zaprtih tihotapcev, zaradi česar je bila Budimpešta v preteklosti že deležna kritik iz Bruslja.
Madžarska vlada pod vodstvom premierja Viktorja Orbana je aprila 2023 sprejela odlok, ki dovoljuje izpustitev in izgon na stotine zaprtih tihotapcev ljudi, ker njihovo zadrževanje v madžarskih zaporih po mnenju vlade predstavlja breme za davkoplačevalce.
V skladu z odlokom so osebam, obsojenim zaradi kaznivih dejanj tihotapljenja migrantov, dali na voljo tri dni časa, da zapustijo Madžarsko, teoretično z namenom, da bi prestajale kazen v svoji državi.
Po mnenju Evropske komisije ta vladni odlok med drugim spodkopava skupna prizadevanja EU v boju proti tihotapljenju migrantov. Bruselj je ob tem opozoril, da ni bil vzpostavljen noben sistem, ki bi zagotovil, da bi bili tihotapci po izgonu ponovno pridržani.
Komisija tudi meni, da so bila prizadevanja madžarskih oblasti v zvezi s tem doslej nezadostna, zato je proti Madžarski sprožila postopek pred Sodiščem EU zaradi kršitve zakonodaje EU.
Po podatkih madžarske vlade je bilo do januarja letos v skladu z omenjenim odlokom izpuščenih več kot 2400 tihotapcev ljudi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Bruselj je bil v preteklosti večkrat v sporu z Orbanovo vlado zaradi njenega trdega stališča do migracij. To je sicer le eno od mnogih področij, za katere EU meni, da Budimpešta ne dosega demokratičnih standardov.
Zadnje novice
-
Komisija DZ za peticije prekinila sejo zaradi nestrinjanja SDS s predsednico Novak
9.7.2026 -
Minister Zupančič za kadrovsko krepitev sodstva s približevanjem kabinetnemu sistemu
9.7.2026 -
Na ministrstvu po odločitvi sodišča izpostavili nujnost odstrela medvedov
9.7.2026 -
Mijič KPK prijavil lastniški delež v podjetju, več poslancev SDS poročil ni oddalo
9.7.2026 -
Odbor DZ priporočil izdelavo revizije porabe Golobove vlade
9.7.2026 -
Evropski parlament odobril začasne ukrepe za preprečevanje zlorab otrok na spletu
9.7.2026 -
Prvo ministrstvo že preneslo sedež izven Ljubljane, ta bo po novem v Mariboru
9.7.2026 -
POPRAVEK: Vlada ustanovila strateški svet za gospodarstvo
9.7.2026 -
Vlada znova podaljšala ukrep glede opravljanja dela nekdanjih pravosodnih policistov
9.7.2026 -
Vlada o gospodarskih temah
9.7.2026 -
Vlada predlaga podaljšanje veljavnosti kvalificiranih digitalnih potrdil
9.7.2026 -
Civilna iniciativa za Ljubljano vložila ustavno pobudo sklepa o umiku parkirnega odloka
9.7.2026