STA novice / Bruselj z ukrepi za pospešitev unije prihrankov in naložb
sreda, 29.10.2025
Bruselj, 29. oktobra (STA) - Evropska komisija je danes sprejela ukrepe v podporo bistveni vlogi institucionalnih vlagateljev pri financiranju gospodarstva EU. Z njimi želijo pospešiti unijo prihrankov in naložb, med drugim prek spodbud kapitalskim naložbam bank in zavarovalnic, so sporočili iz Bruslja.
Med ukrepi so spodbude za izboljšanje naložbenih zmogljivosti zavarovalnic. Te bodo med drugim deležne dodatne pomoči pri zagotavljanju dolgoročnega financiranja gospodarstva, vključno z lastniškim financiranjem, ki je po navedbah komisije bistvenega pomena za rast in inovacije mladih in inovativnih podjetij.
V podporo strateškim prednostnim nalogam EU, kot so zeleni in digitalni prehod ter varnostni in obrambni projekti, se uvaja tudi nova prednostna obravnava kapitalskih naložb zavarovalnic v okviru zakonodajnih programov, kjer so vključeni javne subvencije in jamstva. Uskladitev z bančnimi pravili o zakonodajnih programih glede meril za upravičenost zagotavlja pravno varnost in predvidljivost tako za javne kot zasebne vlagatelje.
Po navedbah Bruslja se poleg tega med drugim odpravlja nepotrebne bonitetne stroške za zavarovalnice pri vlaganju v listinjenje. To je eden od štirih rezultatov v okviru svežnja o listinjenju, sprejetega junija letos, katerega cilj je oživitev trga listinjenja oziroma združevanja dolga v lasti finančnih ustanov v EU.
Med danes sprejetimi ukrepi so tudi smernice v okviru uredbe o kapitalskih zahtevah. Banke bodo s pomočjo teh smernic lažje izkoristile ugodnejšo bonitetno obravnavo pri vlaganju v lastniški kapital prek zakonodajnih programov.
To bo podjetjem olajšalo dostop do lastniškega financiranja. Gre tudi za pomemben korak k bolj integriranemu in raznolikemu kapitalskemu trgu EU, so poudarili v Bruslju.
"Naši ukrepi so osredotočeni na ciljno usmerjeno omogočanje, ne pa v nenadzorovano prevzemanje tveganj. S spodbujanjem gospodarske rasti bodo prispevali tudi k večji konkurenčnosti in odpornosti našega finančnega sistema," je poudarila evropska komisarka za finančne storitve Maria Luis Albuquerque.
Zadnje novice
-
Ministrstvo predlaga peto spremembo strateškega načrta skupne kmetijske politike
28.8.2026 -
Svet romske skupnosti poziva vlado k novemu pristopu reševanja romskih vprašanj
28.8.2026 -
Nevladniki opozarjajo na škodljive posledice sprejetja novele zakona o tujcih
28.8.2026 -
Ministrstvo z osnutkom zakona o skladu za redke bolezni otrok
28.8.2026 -
Ostrc: Denar in zmogljivosti tja, kjer jih pacienti potrebujejo
28.8.2026 -
Za učinkovitejše izvajanje dolgotrajne oskrbe tudi 375 evrov dodatka za izvajalce oskrbe na domu
27.8.2026 -
Novela zakona o RTVS že tretji predpis v kratkem času, ki Varuhu zmanjšuje pomen brez predhodnega posvetovanja
27.8.2026 -
Predlog novele zakona o RTVS posega v vodenja zavoda (seznam)
27.8.2026 -
Predsednica uprave RTVS Gorščak: Novela zakona o RTVS posega v neodvisnost zavoda
27.8.2026 -
Ukrepi glede beračenja morajo po navedbah Varuha temeljiti na človekovih pravicah
27.8.2026 -
Slovenija bo za posebno predstavnico EU za človekove pravice predlagala Verico Trstenjak
27.8.2026 -
Po oceni vlade kavcijski sistem za embalažo pijač še pet let ne bo potreben
27.8.2026