STA novice / Nemško sodišče zavrnilo tožbo okoljevarstvenikov zoper BMW in Mercedes
ponedeljek, 23.3.2026
Karlsruhe, 23. marca (STA) - Nemško zvezno sodišče je danes zavrnilo tožbo, ki jo je proti avtomobilskima podjetjema BMW in Mercedes-Benz vložila nemška nevladna okoljska organizacija Deutsche Umwelthilfe (DUH). Cilj tožbe je bila prepoved prodaje novih vozil na notranje zgorevanje po letu 2030, poročajo tuje tiskovne agencije.
Tožba organizacije DUH je temeljila na prelomni sodbi nemškega ustavnega sodišča iz leta 2021, v kateri je bilo ugotovljeno, da ima država dolžnost zaščititi prihodnje generacije pred posledicami podnebnih sprememb. S to tožbo so skušali to načelo prenesti tudi na podjetja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V tožbi je organizacija zahtevala, da se avtomobili na fosilna goriva do leta 2030 postopno umaknejo s trga - pet let prej, kot je bilo predvideno v načrtu EU, ki je bil lani po intenzivnem lobiranju avtomobilskih proizvajalcev omiljen.
Vendar je nemško vrhovno sodišče za civilne in kazenske zadeve s sedežem v mestu Karlsruhe v svoji sodbi zavrnilo argumente nevladne organizacije. Ugotovilo je, da poslovne dejavnosti toženih strani niso vplivale na osebne pravice državljanov.
"Posamezniki ne morejo zahtevati, da avtomobilski proizvajalci pred roki, ki jih je določila Evropska unija, ne bi dajali na trg osebnih avtomobilov z motorji na notranje zgorevanje," je navedlo sodišče.
S tem je potrdilo sodbi sodišč nižje stopnje v Münchnu in Stuttgartu, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Po obravnavi pred tremi tedni so iz Mercedesa sporočili, da je določanje zakonskih zahtev za podnebne cilje v pristojnosti zakonodajne oblasti, ne pa sodišč. Tudi predstavnik družbe BMW je poudaril, da mora razprava o tem, kako doseči podnebne cilje, potekati v parlamentu, ne pa v sodni dvorani.
Nacionalna direktorica organizacije DUH Barbara Metz je napovedala, da bodo preučili sodbo zveznega sodišča, nato pa se odločili o morebitni vložitvi pritožbe na zveznem ustavnem sodišču, še navaja dpa.
Zadnje novice
-
Bruselj odobril združitev Paramounta in Warner Bros Discovery
22.7.2026 -
Odbor DZ pripravil predlog odloka o razpisu referenduma o noveli zakona o parlamentarni preiskavi
22.7.2026 -
Odvetnica domnevnih Rupnikovih žrtev zahteva informacije o sodnem procesu (dopolnjeno)
22.7.2026 -
Računsko sodišče uradu predsednice za poslovanje v letu 2024 izdalo mnenje s pridržkom (dopolnjeno)
22.7.2026 -
Bruselj registriral pobudo glede preverjanja starosti na spletu
22.7.2026 -
Kmetijsko ministrstvo snuje ukrepe za blaženje posledic visokih stroškov goriva
22.7.2026 -
Računsko sodišče uradu predsednice za poslovanje v letu 2024 izdalo mnenje s pridržkom (dopolnjeno)
22.7.2026 -
Bruselj bo preučil vpliv umetne inteligence na trg dela v EU
22.7.2026 -
Sviz poziva ministrstvo k umiku predloga sprememb sestave svetov zavodov
22.7.2026 -
Zagovornik zahteva ustavno presojo ureditve prehrane v vrtcih in šolah
22.7.2026 -
Gospodarski krog podpira znižanje obdavčitve dohodkov iz oddajanja nepremičnin
22.7.2026 -
Računsko sodišče uradu predsednice za poslovanje v letu 2024 izdalo mnenje s pridržkom
22.7.2026