Portal TFL

TFL Glasnik - številka 10, leto 2024, 12.3.2024

TFL Glasnik je brezplačni e-tednik s strokovnimi članki z davčnega, računovodsko-finančnega in pravnega področja ter intervjuji s priznanimi slovenskimi strokovnjaki in podjetniki.

Strokovna revija
Tax-Fin-Lex
2350-5753
Zlata Tavčar
odv. Vesna Cukrov
dr. Rok Čeferin
dr. Miha Juhart
asist. Boštjan Koritnik
dr. Nataša Pirc Musar
odv. Andrej Razdrih
dr. Vasilka Sancin
dr. Grega Strban
dr. Metka Tekavčič

Želite dostop do člankov TFL Glasnika?

Brezplačna registracija
Zlata Tavčar

INTERVJU

Zlata Tavčar

Branko Selak: Na prvem mestu si najbolj odgovoren

Slovencem manjka enotnosti. To je bil zmeraj moto in kamorkoli smo šli, sem se potrudil, da bi prišlo tudi še kakšno slovensko podjetje zraven.

Boštjan Koritnik

TEMA TEDNA

Boštjan Koritnik

Umetna inteligenca nikakor ni več le »brneča beseda« – tudi za pravnike ne*

Umetna inteligenca (UI) je postala t. i. buzz word že skoraj vsake prodajne aktivnosti, preboja v razvoju ali prijave na kakšne razpise.

Andraž Teršek

ČLANKI

Andraž Teršek

O spornosti sodne razlage določb Zakona o prekrških, ki zadevajo zahtevo za sodno varstvo

Pred časom je državljan, kot tožeča stranka v sodnem postopku, Vrhovnemu državnemu tožilstvu RS (v nadaljevanju: VDT) poslal zahtevo za začetek postopka pred Vrhovnim sodiščem RS (v nadaljevanju: VS) z zahtevo za varstvo zakonitosti.

Iz prakse za prakso

ČLANKI

Iz prakse za prakso

Revidiranje računovodskih izkazov zdravstvenih zavodov

Revizijski svet Slovenskega inštituta za revizijo je decembra 2023 obravnaval problematiko revidiranja računovodskih izkazov zdravstvenih zavodov v lasti države v skladu s 30a. členom ZZDej-a, ki za nekatere izmed njih zahteva revidiranje zgolj vsako drugo leto.

Anka Mohorič Kenda

ČLANKI

Anka Mohorič Kenda

Sodno varstvo pravic v zdravstvu: nepremoženjska odškodnina ne pomeni pravičnega zadoščenja

Članek povzame mednarodne pravne podlage, na katerih so utemeljene zaveze držav članic evropskega pravnega prostora za uresničevanje sodnega varstva pravic v zdravstvu. Predstavi pristop za odločitev ESČP o odmeri zadostnega pravičnega zadoščenja iz 41. člena EKČP v meddržavnih primerih, ki ga sodišče nakloni oškodovancu v civilnem pravdnem postopku in temelji na odškodnini zaradi posega v duševno in telesno integriteto žrtve v zdravstvu. V tem članku je opravljen pregled odločitev sodišč, na podlagi katerih ta dosodijo pravično denarno odškodnino za nepremoženjsko škodo in v katerih primerih pravično zadoščenje. Članek ponuja drugačen vidik k pomenu pravičnega zadoščenja v zdravstvu iz opravljenega pregleda sodne prakse mednarodnih sodišč in pri- stojnih sodišč v Sloveniji. Prav tako razpravlja o razumevanju instituta pravičnega zadoščenja, kadar je oškodovanec žrtev kršitve pravic po EKČP in njenih protokolih ter upravičen do pravične denarne odškodnine za nepremoženjsko škodo. Posebno pozornost namenja učinku vzpostavitve instituta pravičnega zadoščenja v zdravstvu. Pojasni pomen priznavanja pravičnega zadoščenja nacionalnih sodišč v okviru učinkovitega uresničevanja sodnega varstva pravic v zdravstvu, ki bi moral ne le formalno in teoretično, temveč tudi v sodni praksi zagotavljati možnost učinkovitega in dejanskega uresničevanja 41. člena EKČP.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window