TFL Glasnik je brezplačni e-tednik s strokovnimi članki z davčnega, računovodsko-finančnega in pravnega področja ter intervjuji s priznanimi slovenskimi strokovnjaki in podjetniki.
Želite dostop do člankov TFL Glasnika?
Brezplačna registracijaIZBRANO
Mag. Nina Betetto
Na prelomu tisočletja je v Sloveniji potekal eksperiment, neobičajen za deželo z izrazito pozitivistično pravno kulturo. Zanesenjaki s(m)o se po tujem, zlasti ameriškem zgledu na Okrožnem sodišču v Ljubljani brez kakršnegakoli normativnega okvira odločili zgraditi model sodišču pridružene mediacije.
TEMA TEDNA
Blaž Mrva
Glenn Greenwald, prejemnik Pulitzerjeve nagrade za novinarstvo, je oktobra 2022, ko se je v zvezi z vojno v Ukrajini veliko govorilo o uporabi jedrskega orožja, dejal: »[…] Velikokrat se eskalacija ne zgodi zato, ker bi države to želele, ampak zato, ker se sovražnosti dovolj okrepijo, da pride do nesporazumov in napačnega dojemanja namenov nasprotne strani. Zato je, ko se zapletete v vojno, kot je ta v Ukrajini, to izjemno nevarno. Svet je nevaren. To orožje lahko naenkrat ubije na stotine milijonov ljudi, mi pa se igramo z ognjem, ker nismo pripravljeni niti razpravljati o tem iz strahu, da nas bodo označili za nepatriotične.«
ČLANKI
Matija Urankar in Antonina Nečemer
V letošnjem letu je bilo v več medijih mogoče opaziti prispevke o temi vodenja imigracijskih postopkov. Avtorji so opozarjali na zaostanke upravnih enot pri reševanju vlog za izdajo dovoljenj za prebivanje (in delo). Kot razlog za zaostanke so navajali plejado različnih okoliščin in razlogov. Te je mogoče v grobem strniti v dve vrsti: pripad novih zadev in pomanjkanje kadrov. Upravne enote k razlogom dodajajo tudi naslednje: oddane vloge so nepopolne. Dopuščava možnost, da kdaj h kakšnemu zaostanku paradoksalno pripomoremo tudi pooblaščenci. Paradoksalno zaradi tega, ker zaostanek povzročimo z dejanjem, s katerim želimo postopek pospešiti.
ČLANKI
dr. Aljoša Valentinčič in Katarina Sitar Šuštar
V prispevku prikažemo opredelitve temeljnih pojmov, povezanih s kapitalskim trgom (likvidnost, aktivnost in učinkovitost), vrednostjo in ceno. Analiziramo delovanje kapitalskih trgov v Sloveniji in tujini med globalno finančno krizo ter izpostavimo razloge, ki so vplivali na drugačen odziv slovenskega kapitalskega trga na krizo, kot ga lahko opazujemo na tujih kapitalskih trgih in kot smo ga bili na slovenskem kapitalskem trgu vajeni pred globalno finančno krizo. Nadalje razpravljamo o uporabni vrednosti računovodskih informacij med krizo. Globalna finančna kriza je razgalila pomanjkljivosti opredelitev in zahtev, ki so jih vključevali standardi (računovodski, ocenjevanja vrednosti) in regulatorne zahteve. Ker na vrsto vprašanj, s katerimi so se srečevali razni udeleženci kapitalskih trgov, niso imeli odgovorov ne standardi ne regulativa, je globalna finančna kriza povzročila obsežne spremembe na teh področjih. V prispevku prikažemo spremembe v opre- delitvah nekaterih ključnih kategorij (v MSOV-jih npr. opredelitev vrednosti, trga, tržne in poštene vrednosti) ter opredelitev novih kategorij (npr. pravična vrednost). Ob koncu predstavimo vlogo in delovanje finančnih analitikov na trgu kapitala ter povzamemo ključne ugotovitve analize.
ČLANKI
Dr. Živko Bergant
Imel sem idejo kako delovati, odprl podjetje in začel poslovati.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki