Portal TFL

STA novice / Po posvetih o sodnikih za Splošno sodišče EU največ možnosti za kandidate sodnega sveta (dopolnjeno)

četrtek, 16.1.2020

Ljubljana, 16. januarja (STA) - Pri predsedniku republike Borutu Pahorju so se danes zaključila dvodnevna posvetovanja s predstavniki poslanskih skupin glede kandidatov za dve sodniški mesti na Splošnem sodišču EU. Glede na izjave predstavnikov strank imata največ možnosti Klemen Podobnik in Jure Vidmar, ki ju je podprl tudi sodni svet.

Prva je bila danes pri predsedniku na vrsti Maša Kociper iz SAB. Kot je napovedala, bodo v njihovi poslanski skupini sledili mnenju sodnega sveta. Ta je v sicer dveh ločenih razpisih izmed skupno osmih kandidatov predlagal Klemna Podobnika za eno mesto, za drugo pa Nino Savin Bossiere in Jureta Vidmarja. In v SAB podpirajo Podobnika in Vidmarja, je povedala Kociprova.

Drugih kandidatov v SAB niti niso ocenjevali. "Pri tako visoko strokovni funkciji neki drugi kriteriji razen strokovnosti ne morejo prevladati. Nikakor ne sme prevladati politična usmerjenost," je dejala Kociprova, ki tudi ne pričakuje, da bi predsednik Pahor parlamentu predlagal koga drugega izmed kandidatov, ki jih sodni svet ni ocenil kot najbolj primerne.

Enako je izbiro sodnega sveta v imenu poslanske skupine DeSUS podprl tudi Jurij Lep. "Podprli bomo stroko," je dejal.

Podprli bodo sicer vsakega, ki ga bo predlagal predsednik Pahor. "Z naše strani ne bo ovir, da bi enkrat zasedli naša prosta mesta, ki jih imamo v Evropi, saj že nekaj časa nimamo dveh sodnikov, ki nam pripadajo," je dejal Lep.

Predstavnik italijanske narodne skupnosti Felice Žiža je prav tako podprl Podobnika in Vidmarja. Če pa se bo predsednik odločil drugače in predlagal druga kandidata, se bosta s kolegom iz madžarske narodne skupnosti Ferencem Horvathom ponovno posvetovala.

Le prvak SNS Zmago Jelinčič je nekoliko odstopil od izbire sodnega sveta in izrecno podprl Vidmarja ter Sašo Severja, ki je bil sicer eden od ostalih kandidatov. Po njegovih besedah gre za kandidata, "ki sta najbolj strokovno podkovana na mednarodnopravnem nivoju". "Prepričani smo, da bi znala zastopati slovenske interese. Poznata mednarodno pravo, ne pa zgolj pravo naše univerze dr. Edvarda Kardelja," je dejal Jelinčič.

Že v sredo so se pri predsedniku zvrstili predstavniki ostalih, večjih strank v DZ. Razen SDS, SD in NSi, v katerih se še niso odločili glede tega, koga bodo podprli, so v LMŠ, SMC in Levici prav tako podprli izbiro sodnega sveta. V LMŠ tudi podpirajo Podobnika in Vidmarja, v SMC pa bi namesto slednjega v Luxembourgu raje videli Savin Bossierjevo. V Levici pa izrecno podpirajo samo Vidmarja.

Predsednik Pahor se bo moral zdaj opredeliti do kandidatov in sporočiti svojo izbiro državnemu zboru. Kot je pisno sporočil po koncu današnjih posvetovanj, so bila sicer predstavljena različna stališča do kandidatov, "izražena pa je bila skupna želja, da bi v obeh postopkih DZ imenoval kandidata, ki bo s svojo strokovno usposobljenostjo pred nastopom funkcije prepričal tudi pristojni odbor EU".

Napovedal je še, da bo v naslednjem tednu opravil še nekaj dodatnih neformalnih posvetovanj v poslanskih skupinah, nato pa v DZ posredoval svoj predlog kandidatov. Predsednik se sicer lahko odloči, da za eno mesto predlaga tudi več kandidatov. Pred obravnavo v DZ pa se bodo predlagani kandidati tudi predstavili javnosti, je še napovedal.

Kandidata bosta morala dobiti podporo večine vseh poslancev, torej 46 glasov, potem pa bo sledilo še zaslišanje pred t. i. Odborom 255, ki po 255. členu pogodbe o delovanju EU ocenjuje primernost predlaganih kandidatov za sodnike Sodišča EU.

Pred tem odborom Marko Pavliha poleti ni dobil zelene luči, dosedanji sodnik na Splošnem sodišču EU Miro Prek pa zaradi afere ni dobil podpore že v DZ. Zato je bilo treba razpisa ponoviti.

Tudi tokrat pa ne gre povsem brez zapletov. Kandidata Anže Erbežnik in Sever, ki ju sodni svet ni izpostavil, sta se konec lanskega novembra zaradi postopka pritožila na Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK), ki naj bi presodila korupcijska tveganja in konflikt interesov v omenjenih postopkih. V KPK je zadeva zaenkrat sicer še v fazi predhodnega preizkusa preverjanja pristojnosti komisije, so sporočili za STA.

Izražen pa je bil tudi pomislek, da nekateri kandidati nimajo opravljenega pravosodnega izpita. Ta očitek naj bi letel predvsem na Savin Bossierjevo.

Predvsem glede slednjega vprašanja se nakazuje razkol med koalicijskimi in opozicijskimi strankami. V SDS zahtevajo razjasnitev postopkov še pred odločanjem o kandidatih, v NSi bodo podprli le kandidate z opravljenim pravosodnim izpitom, enako pa je bil glede tega, da so med kandidati sploh taki, ki nimajo tega izpita, danes kritičen Jelinčič.

Kociprova je na drugi strani "kot pravnica s pravosodnim izpitom" dejala, da je ta izpit "vezan na poznavanje slovenskega prava in slovenskih procesnih predpisov". In če bi to moral biti pogoj za zasedbo položaja, bi ga tako moralo opredeliti Sodišče EU samo, je prepričana. Prijavo Erbežnika in Severja na KPK pa je označila "za pismo dveh nezadovoljnih kandidatov, ki skušata na vsak način diskreditirati postopek".

Lep pa je poudaril, da bi bilo treba predvsem zaupati stroki. "Konec koncev moramo verjeti tudi v izbiro predsednika. Če bomo pa dvomili o vsaki odločitvi, potem nam ni pomoči," je dodal poslanec DeSUS.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window