sreda, 5.2.2020
Bruselj, 05. februarja (STA) - Merjenje in zmanjševanje tveganj pri uporabi pesticidov v EU je pomanjkljivo, čeprav evropska zakonodaja, ki naj bi zagotovila trajnostno rabo teh fitofarmacevtskih sredstev, velja že več kot deset let, je opozorilo Evropsko računsko sodišče v poročilu, ki ga je pripravil slovenski član sodišča Samo Jereb.
Evropska direktiva o trajnostni rabi pesticidov, sprejeta leta 2009, je bila zelo počasi prenesena v zakonodaje članic in tudi nacionalni akcijski programi ne opredeljujejo ciljev za zmanjševanje tveganj, ki izvirajo iz uporabe pesticidov, je pojasnil Jereb.
Od osemnajstih razpoložljivih nacionalnih načrtov sicer le eden, danski, vključuje cilj za zmanjševanje tveganj, nekakšen približen cilj pa vključuje tudi francoski načrt, vendar se ta v glavnem nanaša na prodajo pesticidov, ne toliko na tveganja.
V revidiranem nacionalnem akcijskem programu Slovenije so določeni cilji, ki pa so večinoma opredeljeni kot aktivnosti, ki jih bo država izvedla oziroma kot doseganje pravilnosti pri uporabi pesticidov glede na evropska pravila, ni pa določen sam cilj v smislu zmanjševanja tveganja pri uporabi pesticidov, je pojasnil Jereb za STA.
Komisija je sicer zaradi zamud pri prenosu direktive v nacionalno zakonodajo leta 2012 sprožila pravni postopek proti Luksemburgu in Bolgariji, a kljub temu ji revizorji očitajo, da na splošno ni ustrezno preverila, ali je bil prenos evropske zakonodaje v nacionalne popoln in pravilen.
Pri tem opozarjajo še na en vidik. Na podlagi direktive so kmetje dolžni upoštevati načelo integriranega varstva rastlin pred škodljivimi organizmi, v skladu s katerim lahko pesticide uporabijo le, če preventivne in druge metode ne delujejo ali niso uspešne. Vendar pa ni jasnih meril, ki bi zagotovila izvrševanje in ocenjevanje skladnosti.
Opozarjajo tudi, da je malo spodbud za kmete, da bi zmanjšali svojo odvisnost od pesticidov. Na primer, uporaba načel integriranega varstva rastlin pred škodljivimi organizmi ni bila določena kot pogoj za prejemanje plačil v okviru skupne kmetijske politike.
"Evropski komisiji do zdaj ni uspelo bistveno zmanjšati in obvladovati tveganj, povezanih z rabo pesticidov pri kmetih," je poudaril Jereb. "Priložnost za ustrezno obravnavo tega vprašanja je bila priprava nove skupne kmetijske politike, ki bo začela veljati leta 2021, vendar je bila žal zamujena," je dodal.
Revizorji Evropski komisiji priporočajo, naj jasneje določi, katerim pravilom morajo kmetje slediti pri uporabi sistema varovanja rastlin, ter naj določi cilje glede zmanjševanja tveganj pri uporabi pesticidov.
EU ima od leta 1991 skupna pravila za registracijo in uporabo pesticidov - fitofarmacevtskih sredstev, ki se uporabljajo za zaščito posevkov pred škodljivimi organizmi, škodljivci in boleznimi. Vključujejo insekticide, fungicide in herbicide, ki lahko ogrožajo zdravje ljudi in okolje.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik