Portal TFL

STA novice / Evropski parlament potrdil trgovinski sporazum med EU in Vietnamom (dopolnjeno)

sreda, 12.2.2020

Strasbourg, 12. februarja (STA) - Evropski parlament je danes potrdil trgovinski sporazum med EU in Vietnamom, ki bo v naslednjih 10 letih odpravil 99 odstotkov vseh carin, ter sporazum o zaščiti naložb, ki bo zagotovil sistem investicijskega sodišča za reševanje sporov med vlagatelji in državo, so sporočili iz parlamenta.

Kot so sporočili iz parlamenta, bo sporazum, ki je bil potrjen s 401 glasom za, 192 glasovi proti in 40 vzdržanimi, v naslednjih 10 letih odpravil skoraj vse carine med obema stranema, vključno z glavnimi evropskimi izvoznimi izdelki v Vietnam: stroji, avtomobili in kemikalijami.

Sporazum je razširjen na storitve, kot so bančništvo, pomorski promet in poštne storitve, do katerih bodo imela podjetja iz EU boljši dostop. Podjetja bodo lahko tudi oddala ponudbe na javnih razpisih, ki jih bodo objavili vietnamska vlada in več mest, vključno s Hanojem. Dogovor prav tako ščiti 169 emblematičnih evropskih izdelkov.

Poleg tega je sporazum instrument za varstvo okolja in ohranjanje družbenega napredka v Vietnamu, vključno z delavskimi pravicami. Sporazum zavezuje Vietnam k uporabi pariškega podnebnega dogovora, obenem pa se je Vietnam tudi zavezal, da bo do leta 2020 oziroma do 2023 ratificiral dve konvenciji v okviru Mednarodne organizacije dela (ILO), in sicer konvencijo o odpravi prisilnega dela in konvencijo o svobodi združevanja. Trgovinski dogovor je mogoče v primeru kršitev človekovih pravic prekiniti, navaja parlament.

Evropski poslanci so poleg tega ločeno potrdil tudi sporazum o zaščiti naložb, ki zagotavlja sistem investicijskega sodišča z neodvisnimi sodniki za reševanje sporov med vlagatelji in državo.

"Pravkar sprejeti najsodobnejši sporazumi predstavljajo edinstveno priložnost za uresničitev cilja EU, da postane geopolitična akterka, ki brani večstransko trgovino, zavrača protekcionizem ter dviguje standarde dela, okolja in človekovih pravic po vsem svetu," je dejal poročevalec Geert Bourgeois (ECR). Dodal je, da bodo ti dogovori povečali blaginjo, ustvarili nova in bolje plačana delovna mesta, zmanjšali stroške za velika in mala podjetja ter jim omogočili boljši dostop do vzajemnih trgov.

Predsednik odbora za mednarodno trgovino Bernd Lange (S&D) je po glasovanju dodal, da zgodovina dokazuje, da izolacija ne spremeni države. S sporazumom "krepimo vlogo EU v Vietnamu in v regiji ter zagotavljamo, da ima naš glas več teže kot doslej". "To je še zlasti pomembno za vprašanja, pri katerih se ne strinjamo, kot so denimo vloga svobodnih medijev ali politične svoboščine. Prav tako povečujemo manevrski prostor za civilno družbo. Odslej bo naše delo zagotoviti uresničevanje tega sporazuma v praksi," je dodal Lange.

Evropski poslanec Milan Brglez (S&D/SD) je bil med tistimi, ki sporazuma niso podprli. "Glasoval sem proti priporočilom in resolucijam, ki EU kot tretjo najpomembnejšo gospodarsko partnerico Vietnama oddaljujejo od načelnosti pri spoštovanju človekovih pravic. Nenačelnost je pač nekaj, pri čemer ne moremo in ne smemo tekmovati s prvima partnericama Vietnama - ZDA in Kitajsko," je, kot so dodatno sporočili iz Evropskega parlamenta, dejal Brglez.

"Sam sem žal v manjšini evropskih poslank in poslancev, ki je prepričana, da si EU zaradi gospodarskih interesov ali zgolj zato, da spravi problematičen pogajalski dosje z mize, ne sme zatiskati oči pred grobimi kršitvami človekovih pravic ter slabim stanjem demokracije v Vietnamu," je dodal Brglez.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window