Portal TFL

STA novice / Vlada o gospodarskih temah

sreda, 30.9.2020

Ljubljana, 30. septembra (STA) - Vlada je danes potrdila predloga državnih proračunov za leti 2021 in 2022, ki predvidevata primanjkljaj, sta pa po besedah finančnega ministra Andreja Širclja razvojno naravnana. Sklenila je tudi koncesijsko pogodbo za hidroelektrarne na srednji Savi in imenovala glavnega inšpektorja inšpektorata za okolje in prostor.

Vlada je današnji seji potrdila predloga državnih proračunov za leti 2021 in 2022. Tudi ta dva proračuna predvidevata primanjkljaj, potem ko se bo zaradi posledic epidemije letos povzpel nad devet odstotkov BDP. Primanjkljaj naj bi se prihodnje leto znižal na 2,75 milijarde evrov (5,6 odstotka BDP) in leto pozneje na 1,59 milijarde evrov (3,1 odstotka BDP). Finančni minister Šircelj je bil po današnji seji vlade kljub temu zadovoljen. Predlog proračunov za prihodnji dve leti je razvojen in občutno povečuje sredstva za investicije, je povedal.

Vlada je danes sklenila koncesijsko pogodbo za hidroelektrarne na srednji Savi, ki so ji v torek prikimali nadzorniki Holdinga Slovenske elektrarne. Kot so poudarili na okoljskem ministrstvu, se pogodba sklepa z namenom, da v Sloveniji v čim večji meri zagotovimo rabo obnovljivih virov elektrike. Podpis pogodbe je predviden za petek.

V Sloveniji je šest let opaziti trend zniževanja davčnega dolga. Lani se je znižal za dva odstotke in ga je bilo konec decembra za 1,18 milijarde evrov. S poročilom o davčnem dolgu se je na današnji seji seznanila vlada.

Franca Rančigaja je imenovala za glavnega inšpektorja inšpektorata za okolje in prostor, ki ga je od maja vodil kot vršilec dolžnosti. Petletni mandat z možnostjo ponovnega imenovanja bo nastopil v petek.

Določila je dodatnih 127 pomembnih investicij za zagon gospodarstva po epidemiji covida-19. Seznam investicij je vlada določila sredi junija na podlagi tretjega protikoronskega zakona, na njem pa je sedaj skupno 314 projektov. Kot so spomnili na vladi, je namen določitve pomembnih investicij predvsem v koordinirani in s tem pospešeni obravnavi posameznih postopkov, povezanih s temi investicijami, katerih namen je omiliti gospodarsko škodo zaradi epidemije.

Fiskalni svet je vlada zaprosila, da poda svojo oceno o izjemnih okoliščinah za leti 2021 in 2022. Iz zakona o fiskalnem pravilu namreč izhaja, da se od srednjeročne uravnoteženosti lahko odstopi pod pogojem, da to srednjeročno ne ogrozi fiskalne vzdržnosti, in le v obdobjih resnega gospodarskega upada ali v primeru neobičajnega dogodka, na katerega ni mogoče vplivati in ima pomembne posledice za finančno stanje sektorja država, kot to opredeljuje pakt za stabilnost in rast.

Vlada je sprejela tudi poročilo o ukrepanju za odpravo nesmotrnosti na ministrstvu za okolje in prostor, ugotovljenih v septembrskem porevizijskem poročilu računskega sodišča. V poročilu so navedene predvidene aktivnosti vlade za izpolnitev zahtev računskega sodišča, ministrstvo pa bo tudi dopolnilo nacionalni program varstva okolja.

Seznanila se je z letnim poročilom o izvajanju ukrepov države na trgu dela za leto 2019. Ključni dejavnik gospodarske rasti je bila domača potrošnja, saj je bila zaposlenost na visoki ravni, brezposelnost pa na ravni pred krizo, se pa je zmanjševala počasneje kot leto pred tem. Rast delovno aktivnega prebivalstva je bila nižja kot v letu 2018, je med drugim zapisano v poročilu.

Seznanila se je tudi s prvim poročilom o davčnih izdatkih. Obseg neposredno dodeljenih spodbud v obliki oprostitev in vračil davkov se v zadnjih treh letih povečuje, v letu 2018 se je znesek davčnih izdatkov povečal. Davčni izdatki predstavljajo v obdobju od leta 2016 do 2018 v povprečju 4,9 odstotka BDP. V letu 2018 so znašali skoraj 2,3 milijarde evrov, med drugim izhaja iz poročila.

Sprejela je tudi poročilo o prerazporeditvah sredstev zaradi epidemije. V obdobju od 16. marca do vključno 31. avgusta so bile izvedene prerazporeditve pravic porabe, vezane na covid-19, v skupnem znesku 1,737 milijarde evrov.

Prav tako je sprejela informacijo o nameravani postavitvi slovenskega božičnega drevesa na Trgu svetega Petra v Vatikanu konec letošnjega leta. Postavitev božičnega drevesa in spremljajoči promocijski dogodki bodo po navedbah vlade odlična promocija Slovenije, predvsem v luči predsedovanja Slovenije Svetu EU v drugi polovici leta 2021.

Izdala je tudi dovoljenje za uporabo besede Slovenija v firmi gospodarskega interesnega združenja Združenje pomorske industrije Slovenije, g.i.z.

Družbi Andor storitve in turizem pa je zavrnila zahtevo za podaljšanje koncesije za prirejanje posebnih iger na srečo v igralnem salonu Casino Andor v Ankaranu.

Vlada sprejela predlog sklepa o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o zakonu o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic covida-19 in ga skupaj s predlogom zakona poslala v obravnavo DZ.

Vlada je s sklepom danes zavodu za blagovne rezerve in upravi za zaščito in reševanje naložila, da medsebojno uredita pravni status zaščitne opreme, uporabljene iz državnih blagovnih rezerv v času epidemije, med drugim tako, da uprava postane lastnica zaščitne opreme, ki je bila dobavljena in neodplačno predana v državni logistični center Roje s strani zavoda za blagovne rezerve.

Vlada je odločila, da se prerazporedijo pravice porabe v letošnjem državnem proračunu v skupni višini 2,1 milijona evrov. Med drugim bodo ministrstvu za zdravje razporedili sredstva splošne proračunske rezervacije v višini dobrih 700.000 evrov, in sicer za pokritje obveznosti iz naslova interventnih ukrepih za zajezitev epidemije. Na Ministrstvo za javno upravo pa bodo razporedili sredstva splošne proračunske rezervacije za nakup prenosnih računalnikov v višini 566.800 evrov za namen drugačne organizacije delovnega procesa v luči epidemije koronavirusa v nekaterih državnih organih.

Potrdila je tudi predlog zakona o izvajanju uredbe evropskega parlamenta in Sveta o sodelovanju med nacionalnimi organi glede varstva potrošnikov, ki je potreben zaradi sprememb pravnega reda EU na področju varstva potrošnikov.

Skladno z izraženo voljo nadzornikov Slovenskega državnega holdinga je vlada danes kot skupščina sklenila, da se nadzornikom začasno znižajo prejemki za 30 odstotkov, in sicer za obdobje od 1. marca do vključno 31. maja, pri čemer to ne velja za povračilo stroškov.

Vlada je z 2. oktobrom 2020 za obdobje petih let za generalno direktorico direktorata za sistem davčnih, carinskih in drugih javnih prihodkov na ministrstvu za finance imenovala Tino Humar. Za vršilko dolžnosti generalnega direktorja direktorata za ekonomsko in fiskalno politiko pa je vlada imenovala Katjo Lautar, in sicer od 1. oktobra do imenovanja generalnega direktorja, vendar največ za šest mesecev.

Vlada je razrešila dva dosedanja člana nadzornega sveta Javnega sklada RS za podjetništvo in na njuni mesti imenovala nova člana. V nadzornem svetu je kot predstavnika ministrstva, pristojnega za gospodarstvo, razrešila Jerneja Tovšaka in Marka Drofenika, za preostanek mandata pa v svet imenovala Jerneja Salecla in Grego Kordeža.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window