ponedeljek, 8.3.2021
Ljubljana, 08. marca (STA) - Na današnji mednarodni dan žensk so številne organizacije in posamezniki izpostavili, da je do enakih možnosti za ženske in moške še dolga pot. Epidemija covida-19 pa je že znane težave še poglobila, so poudarili.
Kritične so bile denimo predstavnice nevladnih organizacij. Kot je opozorila Tea Jarc iz Sindikata Mladi plus, so ženske največje žrtve in največje borke epidemije, Anemarija Planšak iz Rezistence pa je dodala, da kot družba ne smemo dovoliti, da se epidemija covida-19 spremeni v epidemijo degradacije žensk.
Ženske so prevzele vodilno vlogo v boju proti novemu koronavirusu, obenem pa jih je kriza prizadela bolj kot moške. Prihaja celo do teženj zmanjševanja že pridobljenih pravic, zato je potreben razmislek o spremembah za večjo enakost med spoloma ter izboljšan položaj žensk, so sporočila spletnega pogovora v organizaciji Pisarne Evropskega parlamenta v Sloveniji.
Udeleženke spletnega pogovora o položaju novinark v družbi v organizaciji Društva novinarjev Slovenije so poudarile, da so spletnim napadom bistveno bolj izpostavljene novinarke kot novinarji. Napadi na novinarke so bolj osebni, vulgarni in seksistični ter imajo večinoma spolno konotacijo, ki je včasih tudi skrita, so povedale.
Državni svet pa je izjemno vlogo žensk v družbi poudaril na posebnem pogovornem omizju.
Sindikat Mladi plus je opozoril, da položaj žensk na trgu dela in posledično v družbi pomembno določajo procesi prekarizacije, diskriminacija, nadlegovanje in seksizem ter ogromne količine neplačanega dela. Po njihovih besedah prekarno delajo predvsem mladi, še zlasti mlade ženske. Poleg tega so ženske manj plačane kot moški, to pa se odrazi v nižjih pokojninah, so izpostavili.
Podobno so menili na Inštitutu 8. marec. Po mesecu kampanje samo ja pomeni ja pa so pozvali, da skupaj izkažemo solidarnost z žrtvami spolnega nasilja. Ugotavljajo, da se je med ljudmi že vzpostavila ničelna toleranca do spolnega nasilja in nadlegovanja.
Izpostavili so tudi primer begunske družine, katere prošnjo za azil je slovensko notranje ministrstvo zavrnilo in ob tem zanemarilo politično ozadje posilstva. Ministrstvo medtem zavrača obtožbe o nestrokovnem vodenju postopka za mednarodno zaščito. Prošnjo matere z dvema otrokoma za mednarodno zaščito je po treh letih njihovega bivanja v Sloveniji zavrnilo.
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je izpostavilo ključno vlogo žensk, ki jo imajo na podeželju po vsem svetu. V Sloveniji je med nosilci kmetijskega gospodarstva 29 odstotkov žensk. Njihova vodstvena vloga se povečuje, njihov družbeno-ekonomski položaj pa je še vedno slabši kot pri moških.
Svobodni sindikati so se pridružili kampanji Evropske konfederacije sindikatov, ki je ob mednarodnem dnevu pozval države k ratifikaciji konvencije Mednarodne organizacije dela o odpravi nasilja in nadlegovanja v svetu dela.
Varuh človekovih pravic Peter Svetina se je pridružil kampanji mednarodnega Združenja za preprečevanje mučenja, ki je vlade pozvalo k ukrepanju za zaščito žensk v zavodih za prestajanje kazenskih sankcij. Zavzema se za ohranjanje dostojanstva, zdravja in varnosti žensk.
Ob številnih kritičnih pogledih na položaj žensk pa so se pohvalili na ministrstvu za obrambo. Slovenska vojska namreč s povprečjem 16,7 odstotka pripadnic v zadnjem desetletju sodi v sam vrh med državami Nata. Pripadnice zasedajo položaje na taktični, operativni in strateški ravni ter opravljajo zahtevne naloge na visokih položajih, so navedli.
Pomen mednarodnega dneva in vloge žensk so poudarili tudi politiki. Predsednik republike Borut Pahor je na Twitterju zapisal, da ob dnevu, ki opozarja na nedokončana prizadevanja za enakopravnost, izraža še prav posebno hvaležnost za neprecenljiv prispevek žensk v soočanju z epidemijo covida-19.
Na družbenih omrežjih in straneh ministrstev so ženskam voščili tudi premier Janez Janša in ministri. Zahvalili so se za njihovo delo in izpostavili, da so na marsikaterem področju še potrebne spremembe, saj so na nekaterih ženske še vedno v neenakem položaju.
Enakopravnost žensk še zdaleč ni dosežena, zato bo mednarodni dan ohranjal aktualnost, dokler ne bo samoumevno, da so ženske pravice človekove pravice v družbi enakopravnih, pa je v voščilu ob mednarodnem dnevu zapisal predsednik DZ Igor Zorčič. Aktualnost sporočila mednarodnega dneva so poudarile tudi parlamentarne stranke.
Bodečo nežo za najbolj seksistično izjavo v preteklem letu pa je prejel nekdanji šolski minister Žiga Turk za izjavo, v kateri je med drugim zapisal, da če je seks samo rekreacija, potem posilstvo ni nič hujšega kot faul, so sporočili kolektiv Rdeče zore in portal spol.si. Turk se je odzval z mnenjem, da je nelaskava nagrada njemu "nepoštena, nerazumna in nezaslužena", in sicer nepoštena, ker mu lažno pripisuje, da opravičuje oziroma relativizira posilstvo.
Ob mednarodnem dnevu so se oglasile tudi organizacije Združenih narodov (ZN). Posledice pandemije covida-19 bi lahko do konca desetletja vodile v deset milijonov dodatnih otroških porok, je pokazala danes objavljena študija Sklada Združenih narodov za otroke Unicef. Organizacija ZN za izobraževanje in kulturo (Unesco) pa je sprožila kampanjo o spletnem nasilju nad novinarkami, v okviru katere izpostavlja, da tovrstno nasilje škodi vsem, in poziva k njegovi ustavitvi.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki