Portal TFL

STA novice / Evropski parlament za odpravo veta pri zunanjepolitičnih odločitvah in za krepitev obrambne sposobnosti EU

četrtek, 17.2.2022

Strasbourg, 17. februarja (STA) - Evropski poslanci so v luči številnih mednarodnih izzivov, nenazadnje groženj Rusije, v dveh poročilih pozvali k okrepitvi skupne evropske zunanje, varnostne in obrambne politike. Med drugim so se zavzeli za ukinitev pravice članic do veta pri zunanjepolitičnih odločitvah ter sprejetje strateškega kompasa.

Ob naraščajoči nestabilnosti v svetu, krepitvi avtoritarizma in dezinformacij bi morala EU prevzeti vodilno vlogo pri krepitvi večstranskih partnerstev ter pri zaščiti in spodbujanju demokracije in človekovih pravic po svetu, so evroposlanci poudarili v poročilu o izvajanju skupne zunanje in varnostne politike. Poročilo so podprli 474 glasovi za, 113 proti, 102 poslanca sta se glasovanja vzdržala.

Če se želi EU učinkovito spopasti s trenutnimi mednarodnimi izzivi, mora delovati enotno, so, kot so sporočili iz Evropskega parlamenta, opozorili poslanci. Med drugim so se zavzeli, da se odločitve na področju zunanje politike na ravni EU ne bi več sprejemale soglasno, temveč s kvalificirano večino.

Evropska unija mora potrditi vodilno vlogo v svetu, to pa zahteva močno politično voljo in odločne korake v okviru novega strateškega kompasa EU, je opozoril poročevalec za skupno zunanjo in varnostno politiko, nemški poslanec iz vrst EPP David McAllister.

EU mora zagotoviti tudi svojo strateško suverenost in biti manj odvisna na ključnih tehnoloških področjih, kritični infrastrukturi in oskrbovalnih verigah, poudarja Evropski parlament.

V poročilu o skupni varnostni in obrambni politiki, ki je bilo sprejeto s 369 glasovi za, 197 proti in 123 vzdržanimi, je parlament obsodil zaostrovanje Rusije in pozval k povečanju vojaške in pomoči Ukrajini.

Evropski poslanci so se zavzeli tudi za močnejšo obrambno politiko in bolj odporno unijo, ki se lahko bori proti grožnjam, kot so terorizem, kibernetski napadi, izkoriščanje migracij v politične namene in tuje vmešavanje.

Zavzeli so se tudi za sprejetje strateškega kompasa, ki naj bi bil pomemben korak k pravi evropski obrambni uniji. Podpirajo tudi ustvarjanje "zmogljivosti za hiter vstop" z zračnimi, pomorskimi in posebnimi silami, ki jih mogoče mobilizirati v varnostnih nujnih primerih.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window