torek, 28.6.2022
Ljubljana, 28. junija (STA) - Pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan se je danes odzvala povabilu varuha človekovih pravic Petra Svetine, ki ji je predal letno poročilo. Pogovarjala sta se tudi o delu pravosodnega sistema. Varuh je odzivanje pristojnih pri obravnavi pobud ocenil kot dobro, a opozoril, da se je število obravnavanih zadev sicer znova rahlo povečalo.
Varuh je poudaril, da se je število obravnavanih zadev na širšem področju pravosodja sicer znova rahlo povečalo, vendar predvsem zaradi zadev, obravnavanih na vstopni točki, ki niso zahtevale temeljitejše vsebinske obravnave, so pri Varuhu zapisali v sporočilu za javnost.
"Na institucijo, ki jo vodim, se mnogi ljudje obrnejo, ker so nezadovoljni s sodnimi odločitvami in pričakujejo, da jih razveljavim," je zapisal Svetina. Ustrezno pojasnilo o pristojnostih Varuha in usmeritev na poti iskanja pravice jim največkrat zadostuje, čeprav ne navdušuje, je povedal varuh.
Varuh je odzivanje pristojnih pri obravnavi pobud ocenil kot dobro, prav tako meni, da sojenje v razumnem roku ni več sistemski problem. Celostna slika delovanja sodstva se odraža drugje, tudi v hitrosti in kakovosti sodnih odločitev, ki pripeljejo do epiloga in pravice, je poudaril varuh.
Prav tako je pojasnil, da Varuh ne obravnava pobud, ki so pred sodišči, v odprtih sodnih postopkih pa lahko po zakonu le izjemoma posreduje v vlogi t. i. prijatelja sodišča. Tako je denimo posredoval pri presoji obstoja nasprotja interesov mladoletnih oškodovancev in njune matere.
Je pa tudi varuh zaznal vpliv epidemije na delovanje sodišč, saj so sprejeti ukrepi daljšali trajanje posameznih sodnih postopkov. Zato pričakuje nadaljnje usmerjanje sodstva v odpravljanje posledic pandemije.
Med izzivi ostaja še naprej tudi dvig zaupanja javnosti v delovanje sodstva, neutemeljene diskreditacije k temu ne pripomorejo, meni varuh. Opozoril je tudi na potrebo po izboljšanju zakonodaje ter na odpravljanje prostorskih in kadrovskih težav.
Varuh je kot pozitivno ocenil napredek pri izvrševanju sodb Evropskega sodišča za človekove pravice, saj so po podatkih ministrstva za pravosodje neizvršene sodbe le še tri. "Žalostna slika pa je pri izvrševanju odločitev ustavnega sodišča, kjer število neizvršenih zadev zadnja leta neprestano narašča. Konec leta 2021 je bilo namreč neuresničenih 23 ugotovitvenih odločb ustavnega sodišča," obžaluje varuh.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik