četrtek, 18.8.2022
Ljubljana, 18. avgusta (STA) - Gospodarska zbornica pozdravlja vladni sprejem zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen električne energije in zemeljskega plina. A ta naslavlja letošnji porast cen energentov, ne pa tudi zelo verjetne zaostritve energetske draginje za poslovne uporabnike v prihodnjem letu, so zapisali. Oblikovanje ukrepov pričakujejo še jeseni.
"Predvideno sofinanciranje 30 odstotkov stroškov električne energije in zemeljskega plina nad dvakratnikom dviga cen je ustrezen ukrep, ki ga dovoljuje pravni okvir na ravni EU, vendar naslavlja porast cen energentov v letošnjem letu. Ne naslavlja pa velikih neznank v zvezi z gotovostjo dobav zemeljskega plina, pa tudi ne zelo verjetne zaostritve energetske draginje za poslovne uporabnike v prihodnjem letu. Težave za podjetja se bodo prihodnje leto poglobile, saj narašča delež podjetij, ki se sooča z visokimi veleprodajnimi cenami," je v odzivu na vladno pomoč zapisalo vodstvo Gospodarske zbornice Slovenije (GZS).
Pričakujejo, da bo vlada še jeseni oblikovala "zelo konkretne ukrepe", ki bodo razbremenili gospodarstvo, kar so na julijski izredni seji izpostavili tudi člani upravnega odbora zbornice.
Po podatkih Analitike GZS se je gospodarska klima v Sloveniji julija pričakovano znižala (za 1,7 odstotne točke na -1,1) in je nekoliko pod dolgoletnim povprečjem. "To odraža upočasnjeno gospodarsko dinamiko, predvsem pa izrazito negativna pričakovanja potrošnikov in delno predelovalnih dejavnosti glede pogojev poslovanja v prihodnjih mesecih," so zapisali.
Skupni imenovalec teh izzivov so visoke cene energentov in surovin. V industriji je po pojasnilih GZS skrb še toliko večja zaradi nevarnosti redukcij zemeljskega plina.
"Da bi gospodarstvo čim bolj nemoteno delovalo, potrebuje in pričakuje zanesljivo dobavo energentov po sprejemljivih cenah. Zato GZS izraža zadovoljstvo, da je vlada danes potrdila zakon o pomoči gospodarstvu, ki predstavlja shemo pomoči za najbolj prizadeta podjetja, za katero si je GZS prizadevala, odkar je Evropska komisija sprejela t. i. dopolnjen toolbox," so zapisali.
Analitika GZS ocenjuje, da bo do pomoči za obdobje od 1. junija do 31. decembra upravičenih okoli 5000 podjetij.
Glede na projekcije po ocenah vodstva GZS to za konkretno naslovitev energetske krize še ne bo dovolj. "Da bi ohranili razvojno sposobno gospodarstvo, ki bo lahko izpeljalo nujni zeleni in digitalni prehod, pričakuje enakopravno obravnavo celotnega gospodarstva in gospodinjstev oz. prebivalstva tako pri oskrbi z energenti kot pri njihovih cenah," so poudarili.
Izpostavili so tudi nujnost "uvedbe omejitve cene (kapice) tudi za gospodarstvo najkasneje v začetku prihodnjega leta". Menijo, da bi bilo tak ukrep potrebno oblikovati na ravni Evropske komisije in bi veljal za vse članice EU.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki