Portal TFL

STA novice / Svoboda bi progresivni zdravstveni prispevek urejala v paketu z absentizmom in upravljanjem ZZZS

torek, 1.7.2025

Ljubljana, 01. julija (STA) - Svoboda ureditev progresivnega zdravstvenega prispevka načrtuje v paketu z urejanjem absentizma in sistema upravljanja ZZZS. Zato zakonskega predloga iniciative Glas ljudstva v sedanji obliki ne bo sopodpisala. Obenem pa poudarjajo, da največja vladna stranka nima privilegija, da bi lahko sprejemala politično všečne ukrepe ne glede na posledice.

Predlog zakona, ki ga je iniciativa Glas ljudstva s podporo SD, Levice ter samostojnih poslancev Mihe Kordiša in Mojce Šetinc Pašek danes vložila v parlamentarni postopek, po mnenju poslanske skupine največje vladne stranke ne odgovarja na nekatere ključne prihodnje izzive v zdravstvu in ni usklajen s socialnimi partnerji. Zato ga, četudi se z njegovim namenom strinjajo, ne bodo sopodpisali, so zapisali v današnjem odzivu.

Ureditev oz. nadgradnjo področja obveznega zdravstvenega zavarovanja, vključno z obveznim zdravstvenim prispevkom, Gibanje Svoboda načrtuje v paketu z ukrepi na področju absentizma in spremembami upravljanja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), kar nameravajo urejati v zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju.

Hkrati so v Svobodi danes spomnili, da so zaradi poskusov ukinitve ali preoblikovanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v preteklosti odhajali tako ministri kot celotne vlade. "Vse to kaže, kako navidezno zelo preprost ukrep, sploh ni tako politično preprost," so ocenili in spomnili na doslej že opravljeno delo na tem področju.

"Po 30 letih, ko so različni strokovnjaki večkrat opozarjali, da je dopolnilno zdravstveno zavarovanje anomalija slovenskega zdravstvenega sistema, je Svobodi in tej koaliciji uspelo to anomalijo odpraviti in danes nihče v Sloveniji pavšalnega dela zdravstvenega zavarovanja ne plačuje več kot 37,17 evra na mesec," so poudarili.

Zatrdili pa so tudi, da so se hkrati zavezali tudi izvedbi drugega koraka, to je preoblikovanju obveznega zdravstvenega prispevka v še pravičnejšega. "Je pa dejstvo, da danes tisti z višjimi dohodki za obvezno zdravstveno zavarovanje, katerega del je tudi obvezni zdravstveni prispevek, skupno plačujejo več kot tisti z nižjimi dohodki," so navedli.

Po oceni Svobode kot največja vladna stranka nimajo privilegija, da bi lahko sprejemali politično všečne ukrepe ne glede na posledice, saj nosijo tudi največjo odgovornost za vzdržnost javne zdravstvene blagajne, ki tudi zaradi ukrepov tako plačne in pokojninske reforme kot tudi dolgotrajne oskrbe prinaša več novosti, ki bodo v prihodnje vplivale tudi na zdravstveno blagajno. Zato želijo naslednji korak narediti premišljeno in odgovorno, v sodelovanju s socialnimi partnerji, so poudarili.

Obenem so spomnili, da je koalicija v zadnjih mesecih zaključila dolgotrajna pogajanja s socialnim partnerji o plačni in pokojninski reformi, dolgotrajni oskrbi, zdravstvenem varstvu in stanovanjski reformi. Tako spodbujajo in pozivajo vlado, da njeni predstavniki nadaljujejo pogajanja s socialnimi partnerji v okviru Ekonomsko-socialnega sveta, sami pa bodo zakonski predlog civilne iniciative podrobneje proučili, do njegove obravnave na ESS se lahko nakažejo tudi dodatne rešitve, so ocenili.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window