Portal TFL

STA novice / DS podprl predloga zakona o visokem šolstvu in pokojninske novele, na pa tudi zakona o funkcionarjih

torek, 1.7.2025

Šempeter pri Gorici, 01. julija (STA) - DS je danes na seji v Šempetru pri Gorici med drugim obravnaval dopolnjen predlog zakona o funkcionarjih. Čeprav svetniki ocenjujejo, da področje nujno potrebuje prenovo, mnenja o podpori predlogu niso sprejeli. So pa podprli dopolnjen predlog zakona o visokem šolstvu in predlog novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.

Trenutno veljavni zakon o funkcionarjih je zastarel, zato je to področje po mnenju DS potrebno prenove. Pozdravljajo zakonsko rešitev, ki omogoča, da o nekaterih pravicah funkcionarjev odloča za to pooblaščeno telo, v primeru DS bi to delo lahko opravila mandatno-imunitetna komisija, kar pomeni, da je predlagatelj deloma prilagodil določbe dopolnjenega predloga zakona specifičnosti ustroja in delovanja kolegijskih organov v državi, so zapisali v sporočilu po današnji seji DS.

Kot so dodali, pa obžaluje, da na matičnem odboru ni bilo sprejeto dopolnilo, s katerim bi izenačili pravice poslancev in županov pri prejemanju nadomestila plače po prenehanju funkcije. Kot so izpostavili, je funkcija županov tista, ki nosi največjo odgovornost za vodenje in razvoj lokalne skupnosti ter takojšnjo pomoč ob izrednih dogodkih.

DS ob tem opozarja tudi, da zakonodajalec še vedno ni uskladil zakona o DS z odločbama ustavnega sodišča, ki je ugotovilo protiustavnost določb o nepoklicnem opravljanju funkcije predsednika DS, sporne določbe razveljavilo in določilo, da se funkcija začne opravljati poklicno z naslednjim dnem po objavi odločbe v uradnem listu.

Za mnenje, s katerim bi DS predlog zakona podprl, je glasoval en svetnik, 19 jih je bilo proti. So pa svetniki danes podprli dopolnjen predlog zakona o visokem šolstvu in predlog novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.

Pri predlogu zakona o visokem šolstvu svetniki ugotavljajo, da je ta rezultat dolgotrajnega in intenzivnega usklajevanja znotraj širokega kroga deležnikov, zato so v nekaterih segmentih predlagane kompromisne rešitve, ki pa po oceni DS niso ustrezno domišljene.

Glede zakonskega člena, ki govori o učnem jeziku v visokošolskih zavodih, DS ugotavlja, da je zdaj predlagana dikcija člena usklajena in slovenski jezik v visokošolskem izobraževanju ohranja svoj položaj učnega in strokovnega oz. znanstvenega jezika. Kljub splošni podpori pa DS opozarja, da predlog zakona prinaša več izzivov, med katerimi so na primer implementacija določb glede doktorskega študija, uresničevanje določila o sobotnem letu in uresničevanje delovne obveze iz 108. člena, zlasti na kadrovsko podhranjenih fakultetah.

DS dodatno izpostavlja neopredeljeno vključitev športno-gibalnih dejavnosti med obvezne študijske vsebine, čeprav to predvideva Resolucija o nacionalnem programu visokega šolstva do leta 2030. Kot so zapisali, predlagana zakonodajna rešitev šport uvršča le med podporne dejavnosti, kar ocenjujejo kot neustrezen kompromis. Posebej problematična je po njihovi oceni tudi ukinitev izrednega študija brez predhodne temeljite analize ter nejasna ureditev upravljanja univerz.

Glede pokojninske novele DS izraža zadovoljstvo, da je bila vsebina zakonskega predloga, ki je kompleksne narave, na Ekonomskosocialnem svetu podprta z veliko večino. Poziva pa, da se v nadaljevanju zakonodajnega postopka ponovno prouči pripombe in predloge Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije, Sveta za invalide Republike Slovenije in Zveze delovnih invalidov Slovenije, ki se nanašajo na višino odmere invalidske pokojnine, višino nadomestila za skrajšani delovni čas, minimalni skupni prihodek ter možnost občasnega dela za invalidske upokojence.

DS poziva tudi k preučitvi predlogov dopolnil, ki so bili podprti na pobudo državnega svetnika Marka Staroveškega in ki se nanašajo na institut letnega in zimskega dodatka ter upravičenost do njegovega prejema tudi za uživalce pokojnin, ki so bili pretežni del svoje zavarovalne dobe zavarovani za ožji obseg pravic, ter uživalce pokojnin po starostnem zavarovanju kmetov.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window