sreda, 2.7.2025
Ljubljana, 02. julija (STA) - Sindikat delavcev migrantov Slovenije je v DZ konec junija vložil 12.233 podpisov državljanov za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o urejanju trga dela. Za to se je odločil, ker ta po njihovih navedbah znižuje nadomestila za brezposelnost čezmejnim delavcem, ki v tujini ostanejo brez zaposlitve.
V sindikatu so prag za vložitev podpisov v DZ, ki je 2500 podpisov, presegli v dobrih dveh dneh zbiranja. V DZ so jih uradno vložili 27. junija, so zapisali na svoji spletni strani. Največ podpisov so prejeli iz štajerske in pomurske regije. Zelo močno so jih podprli tudi prebivalci Koroške in Gorenjske, so navedli.
Z zakonom, ki ga je DZ sprejel 20. junija, Slovenija po njihovih navedbah krši evropsko uredbo o koordinaciji sistemov socialne varnosti, ki določa, da se socialne pravice, pridobljene v drugi državi zaposlitve, ne smejo izgubiti ob prehajanju med državami.
"To pomeni, da bi moral čezmejni delavec, ki v tujini izgubi službo, prejeti nadomestilo v enaki višini kot domači delavec. Namesto da bi Slovenija ohranila čisti dobiček iz prispevkov in davkov, se zavestno odpoveduje tem sredstvom in to na škodo svojih državljanov," so zapisali.
Predsednik sindikata Mario Fekonja je za Radio Slovenija pojasnil, da če je nekdo v tujini upravičen do nadomestila v višini 2000 evrov, bi po starem prejel približno 1780 evrov, po novem pa 1660 evrov.
Medtem je državni sekretar na ministrstvu za delo Igor Feketija za Radio Slovenija povedal, da bi bili delavci, če bi bil referendum uspešen, na slabšem. Kot je pojasnil, je bilo nadomestilo za delavce migrante do sedaj določeno v absolutnem znesku in se po starem zakonu ni zviševalo. Po novem pa se bo tako kot za vse ostale višina najvišjega nadomestila vsako leto sorazmerno zvišala, upoštevajoč dvig minimalne plače.
Po napovedih sindikata bodo septembra začeli zbirati 40.000 overjenih podpisov, ki jih potrebujejo za razpis referenduma. Hkrati s tem bodo zbirali tudi 5000 overjenih podpisov za predlog sprememb tega zakona. Z njimi želijo v zakon vrniti izbrisani člen o čezmejnih delavcih.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki