nedelja, 6.7.2025
Ljubljana, 06. julija (STA) - Poslanci se bodo v ponedeljek sestali na redni julijski seji, ki se bo zaradi interpelacij dveh ministrov sicer zavlekla še v naslednji teden. Prihodnji teden bodo med drugim obravnavali predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, o čemer so volivci glasovali na referendumu, in omejitve pri kratkotrajnem oddajanju nepremičnin.
Redno julijsko plenarno zasedanje DZ bo v znamenju interpelacij ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja in ministrice za kulturo Aste Vrečko. Interpelaciji so vložili poslanci iz vrst NSi in Demokratov.
Poslanci o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja
Poslanci bodo v torek obravnavali predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Cilj predloga je med drugim polnoletnemu pacientu, ki je sposoben odločanja o sebi, na podlagi informirane odločitve omogočiti pomoč pri skrajšanju trpečega umiranja v okviru javne zdravstvene mreže. V Svobodi poudarjajo, da zdajšnji predlog ne omogoča evtanazije, ampak pomoč pri prostovoljnem končanju življenja.
V koalicijskih Svobodi, SD in Levici so v splošni razpravi izpostavili pomen dostojne smrti in uresničitve na lanskem referendumu izražene volje ljudi. V opozicijskih SDS in NSi pa menijo, da predlog legalizira usmrtitev. Vsi so poudarili pomen paliativne oskrbe.
Poslanci bodo potrjevali omiljene omejitve pri kratkotrajnem oddajanju nepremičnin
Poslanci bodo v torek glasovali o predlogu prenovljenega zakona o gostinstvu, katerega najbolj odmevna novost so omejitve kratkoročnega oddajanja nepremičnin. Te so glede na prvotne načrte precej omiljene. Gospodarsko ministrstvo je sprva predlagalo omejitev kratkoročnega oddajanja na 60 dni na leto v večstanovanjskih stavbah, v eno- ali dvostanovanjskih hišah pa bi bilo mogoče oddajati do 150 dni na leto, pri čemer bi lahko občine v obeh primerih obdobje skrajšale na 30 ali podaljšale na 90 oziroma 180 dni. Po potrditvi zakonskega predloga na vladi je koalicija predlog umaknila, ministrstvo pa je pripravilo dopolnila, ki jih je matični odbor konec junija potrdil.
Po teh spremembah ni več razlikovanja med eno- in dvostanovanjskimi stavbami na eni strani in večstanovanjskimi stavbami na drugi. Pravila bi se obenem osredotočila na tiste občine, ki se soočajo z nedostopnostjo stanovanj zaradi turističnega obiska. Seznam teh občin bo za dve koledarski leti naprej določila vlada, v njih pa bi veljala časovna omejitev največ 60 dni oddajanja stanovanj v kratkotrajni najem v koledarskem letu, če se občina na podlagi opravljene analize ne bo odločila drugače.
Pri tem bo imela možnost, da dejavnost omeji na najmanj 30 in največ 270 dni v letu. Občine, ki ne bodo uvrščene na seznam, pa bodo lahko določile omejitev, ki je najmanj 60 dni oddajanja v letu. Kljub omilitvi se predstavniki sobodajalcev in lastnikov nepremičnin s predlaganimi zakonskimi posegi še vedno ne strinjajo. Zaradi razvodenitve posega pa so razočarane druge nevladne organizacije, ki se zavzemajo za večjo dostopnost stanovanjskih nepremičnin za dolgoročno bivanje.
Na seji tudi nekaj zakonskih predlogov s področja šolstva
Poslanci bodo obravnavali tudi predlog zakona o šolski inšpekciji, ki uvaja sistemske preglede. Zakon predvideva sprotno evalvacijo delovanja vzgojno-izobraževalnih zavodov in svetovalno vlogo šolske inšpekcije, po prepričanju ministrstva za vzgojo in izobraževanje pa bodo pregledi pripomogli tudi k poenotenju delovanja šolskega sistema.
Na poslanskih klopeh bo tudi predlog novele zakona o vrtcih, ki med drugim zagotavlja vključevanje otrok iz romskih naselij v vrtec, s spremembami pa po besedah ministra za vzgojo in izobraževanje Vinka Logaja urejajo pomanjkljivosti dosedanje ureditve v predšolski vzgoji, ki krepi mrežo javnih vrtcev. Novela nadalje ureja tudi financiranje zasebnih vrtcev in podeljevanje koncesij.
Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) je sicer zbral 36.000 podpisov in organiziral shod zaposlenih v vrtcih, saj nasprotujejo zakonski možnosti povečanja števila otrok v skupinah. Poslance so pozivali, naj to možnost odpravijo. Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje zahtev sindikata Sviz zaradi objektivnih razlogov ni moglo upoštevati, so zapisali za STA. Rešitev bodo našli v podzakonskih aktih, v katerih bodo opredelili okoliščine, v katerih povečanje normativa v vrtcih ne bo veljalo.
Poslanci bodo obravnavali še predlog resolucije o nacionalnem programu športa v Sloveniji za obdobje 2026-2035, ki med drugim določa javni interes na področju športa ter cilje in prednostne naloge športne politike.
Časovnica dogajanja v parlamentu
PONEDELJEK, 7. 7.
10.00 seja odbora DZ za zadeve EU, na kateri bodo nadaljevali obravnavo vmesnega pregleda evropske kohezijske politike; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qdGphC
12.00 začetek redne seje DZ s poslanskimi vprašanji ministrskemu zboru; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/q32m9h
TOREK, 8. 7.
9.00 nadaljevanje seje DZ, na kateri bodo med drugim obravnavali predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, predlog zakona o gostinstvu in predlog zakona o šolski inšpekciji; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/q32m9h
SREDA, 9. 7.
9.00 nadaljevanje seje DZ, na kateri bodo poslanci na predlog opozicije obravnavali interpelacijo ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/q32m9h
ČETRTEK, 10. 7.
9.00 nadaljevanje seje DZ, na kateri bodo poslanci na predlog opozicije obravnavali interpelacijo ministrice za kulturo Aste Vrečko; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/q32m9h
PETEK, 11. 7.
8.00 skupna seja odbora DZ za zadeve EU in odbora DZ za zunanjo politiko, na kateri bo danski veleposlanik Christian Thorning predstavil prednostne naloge predsedstva Danske svetu EU v času od 1. 7. do 31. 12. 2025, udeležila se je bo tudi vodja PEK Jerneja Jug Jerše; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/quBB1Y
15 minut po koncu delno zaprta skupna seja odborov, na kateri bodo obravnavali gradiva za zasedanje sveta EU za zunanje zadeve, ki bo 15. 7. v Bruslju in za zasedanje sveta EU za splošne zadeve, ki bo 18. 7. v Bruslju; odbor DZ za zadeve EU bo nato obravnaval še gradivo za zasedanje sveta EU za kmetijstvo in ribištvo, ki bo 14. 7. v Bruslju; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qU0bjd
10.00 nadaljevanje seje DZ, na kateri bodo med drugim obravnavali novele zakonov o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma, o dohodnini, o KGZS in o vrtcih; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/q32m9h
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki