Portal TFL

STA novice / Zagovornik priporoča odpravo posredne diskriminacije pri državnih štipendijah

sreda, 9.7.2025

Ljubljana, 09. julija (STA) - Ureditev državnega štipendiranja dijakov je po oceni Zagovornika načela enakosti deloma diskriminatorna, saj dijaku, ki se odloči, da bi opravil maturitetni tečaj in pristopil k splošni maturi, za dodatno leto šolanja državna štipendija ne pripada. Ministrstvu za delo je priporočil, naj zaznano diskriminatorno obravnavo odpravi.

Zagovornik načela enakosti je prejel prijavo posredne diskriminacije zaradi primera, ko je dijakinja, prejemnica državne štipendije, ki je že zaključila poklicno izobraževanje, zaprosila za nadaljnje prejemanje štipendije v času maturitetnega tečaja, so zapisali pri Zagovorniku.

Maturitetni tečaj je namreč pogoj za pristop k splošni maturi, ki pa je pogoj za vpis na želeni visokošolski program. Njeni prošnji ni bilo ugodeno zaradi zakona o štipendiranju, ki določa, da se štipendija ne more dodeliti za izobraževalni program na ravni izobraževanja, ki je enaka ali nižja od ravni, ki jo je vlagatelj prošnje že dosegel. Dijakinja je z opravljeno poklicno maturo že dosegla enako, peto stopnjo izobrazbe, kot bi jo z opravljenima maturitetnim tečajem in splošno maturo.

Zagovornik je v postopku ocene diskriminatornosti presojal, ali je takšna ureditev skladna s prepovedjo diskriminacije ali pa bi jo bilo treba spremeniti zaradi zagotavljanja enake obravnave in enakih možnosti dijakov s slabšim premoženjskim stanjem pri izobraževanju.

Ugotovil je, da izključitev državnega štipendiranja posameznikov, vključenih v programe na enaki ali nižji ravni izobrazbe, kot so jo že pridobili, ne upošteva posebnosti maturitetnega tečaja kot priprave na nadaljnje izobraževanje. Ocenil je, da so zaradi ureditve dijaki iz socialno šibkih družin in že opravljeno poklicno maturo, ki bi radi prek maturitetnega tečaja pristopili tudi k splošni maturi, v slabšem položaju od dijakov z boljšim finančnim položajem, saj jih država v tem ključnem obdobju finančno ne podpira.

Posledično nimajo enakih dejanskih možnosti za nadaljevanje izobraževanja in dosego višje izobrazbe, saj si brez štipendije ne morejo privoščiti dodatnega leta izobraževanja.

Po oceni Zagovornika tako pravila, ki sicer veljajo za vse enako, nesorazmerno in škodljivo učinkujejo na premoženjsko ranljive skupine dijakov. V največje breme so prav tistim, ki izhajajo iz socialno najbolj ogroženih okolij, ki bi pri nadaljevanju izobraževanja podporo najbolj potrebovali, meni Zagovornik.

Zato je ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti priporočil, naj zaznano diskriminatorno obravnavo odpravi. Priporočil je, naj bo maturitetni tečaj izrecno uvrščen med izobraževalne programe, pri katerih so dijaki lahko še naprej upravičeni do državne štipendije, čeprav so predhodno že pridobili enako stopnjo izobrazbe, kot jo bodo z opravljeno splošno maturo, so v današnjem sporočilu za javnost še zapisali pri Zagovorniku načela enakosti.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window