petek, 11.7.2025
Ljubljana, 11. julija (STA) - Poslanci so danes opravili drugo obravnavo predloga novele zakona o KGZS, ki v skladu z vloženimi dopolnili po novem prinaša ukinitev obveznega članstva samo za pravne osebe in zvišanje praga za obvezno članstvo fizičnih oseb s trenutnih 167 na 220 evrov katastrskega dohodka. Dvigu praga so naklonjeni tudi v opozicijskih NSi in SDS.
Kot je povedal poslanec Svobode Robert Janev, ki je predlog novele zakona o Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) skupaj s poslancem SD Jonasom Žnidaršičem sredi marca vložil v DZ, je imel od prve obravnave predloga v DZ intenzivne razgovore in usklajevanja z vsemi ključnimi deležniki. V okviru teh so bile podane številne pripombe in predlogi, ki so jih uspeli po njegovi oceni uskladiti v največji možni meri.
"Danes se soočamo s popolnoma spremenjenim zakonom, ki sicer ni postavljen na glavo, ampak opredeljuje ključne izzive, ki se nanašajo na pravne osebe in dvigu praga za članstvo, ki ga naslavljamo z dopolnili v današnji obravnavi," je izpostavil Janev. Znova je zavrnil očitke, da se s predlogom zakona posega v statusno organizacijo zbornice, javna pooblastila in delovanje javne službe kmetijskega svetovanja, ki jo še naprej sofinancira država.
Temu je pritrdila tudi državna sekretarka na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Maša Žagar. Ob tem je opozorila tudi na pomembne spremembe, ki jih je predlog zakona doživel med obravnavo v DZ. V skladu z vloženimi dopolnili predlog namreč po novem predvideva odpravo obveznega članstva le za pravne osebe, za katere pa se omogoča prostovoljna možnost včlanitve, medtem ko obvezno članstvo fizičnih oseb ostaja, vendar se dviguje spodnji prag za vključitev v obvezno članstvo s trenutnih 167 na 220 evrov katastrskega dohodka.
Predlog zakona prinaša tudi spremembe pri odmeri zborničnega prispevka, pri čemer se najnižji prispevek z 8,35 evra zvišuje na 10 evrov, in določitev višine prispevka za prostovoljne člane ter jasnejše določbe za prilagoditev sistema odmere prispevkov od leta 2026 naprej.
"Ocenjujemo, da predlog pomeni korak naprej k bolj pravični in pregledni ureditvi članstva v KGZS, ki bo bolj odražala dejanske razmere na terenu in omogočila bolj uravnoteženo zastopanje interesov tako manjših kot večjih in tako fizičnih kot pravnih subjektov v kmetijstvu," je ocenila Žagar. Opozorila je, da bo v prihodnje potrebna še uskladitev členov zakona o KGZS, ki določajo naloge in reprezentativnost zbornice.
Da imajo danes poslanci na mizah zelo drugačen zakon od tega, kar je bilo podano v obravnavi, so med razpravo o več vloženih dopolnilih poudarili tudi v SDS. Poslanec Tomaž Lisec je pohvalil sodelovanje poslanca Janeva, ki da je našel posluh tudi za predloge opozicije in KGZS. Ob tem je izrazil upanje, da bo zbornica znala spremembe zakona v prihodnjih mesecih uspešno vključiti v organizacijo svojega dela ter tiste, ki bodo po uveljavitvi zakona postali prostovoljni člani, s svojim delom in ravnanji na terenu prepričati, da ostanejo člani zbornice tudi v prihodnje.
V NSi pa so jasno podporo izrazili predvsem predlaganemu zvišanju praga za obvezno članstvo fizičnih oseb. "Naj bodo v zbornici tisti, ki od kmetijstva živijo, naj gredo na volitve in volijo svoje predstavnike, ker tisti vedo, kaj rabijo," je skozi prizmo lastne izkušnje poudarila poslanka Vida Čadonič Špelič. Po njenem mnenju se bodo morali poslanci v prihodnjem mandatu lotiti tudi še reorganizacije in optimizacije javne službe kmetijskega svetovanja.
Glasovanje o vloženih dopolnilih bodo poslanci v skladu s časovnim potekom seje opravili v torek.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki