četrtek, 17.7.2025
Ljubljana, 17. julija (STA) - Poslanske skupine koalicije so skupaj s poslancem italijanske narodne skupnosti in tremi samostojnimi poslanci vložili predlog novele zakona o volitvah v DZ, s katerim bi na volitvah uvedli preferenčni glas in ukinili volilne okraje. Računajo na podporo opozicijske NSi, zavračajo pa argument, da za spreminjanje volilne zakonodaje ni več časa.
Poslanka Svobode Lucija Tacer je v današnji izjavi za javnost spomnila, da je predsednik vlade Robert Golob po lanskem posvetovalnem referendumu, na katerem so volivci izrazili podporo uvedbi preferenčnega glasu, sklical posvet predsednikov parlamentarni strank na to temo.
"Od takrat iščemo konsenz, kako voljo ljudstva čim hitreje in čim bolj optimalno uveljaviti. Po zadnjih pogovorih in tudi javnih razpravah je bilo nakazano, da lahko s spremembo zakona o volitvah v državni zbor in ukinitvijo volilnih okrajev dosežemo zahtevano večino," je poudarila Tacer.
Kot je pojasnila, so ob pripravi predloga k sopodpisom povabili vse poslanske skupine. Od NSi so dobili pisni odgovor, da se vsebinsko njihovo stališče do predloga o volilni zakonodaji ni spremenilo, da pa ne bodo prispevali podpisov za danes vložen predlog. "Iz tega sklepamo, da predlog podpirajo," je poudarila Tacer.
V Svobodi zavračajo pomislek, da časa za spremembe volilne zakonodaje v aktualnem mandatu ni več. Nasprotno menijo, da je čas za to ravno pravšnji, saj morebitno sprejetje predloga ne bi vplivalo na državnozborske volitve v prihodnjem letu, temveč šele na volitve v letu 2030. "S tem izničimo politične kalkulacije nekaterih poslank in poslancev, ki bi lahko ovirale sprejem te zakonodaje. Glede na javno razpravo in podporo, ki je bila izražena, računamo da bomo poslanke in poslanci voljo ljudstva čim hitreje uveljavili," je poudarila.
Dejstvo je, da stranke koalicije nimamo dovolj glasov za spremembo volilnega sistema, je poudaril vodja poslanske skupine SD Jani Prednik. A glede na to, da se je vsaj ena opozicijska stranka pred časom strinjala z uvedbo preferenčnega glasu, zdaj apelirajo "ravno na to stranko, da se nam pridruži in ob glasovanju v DZ prispeva svoje glasove," je izpostavil Prednik. Spomnil je, da so volivci na lanskem posvetovalnem referendumu izrazili jasno podporo uvedbi preferenčnega glasu, čemur želijo slediti tudi v koaliciji.
Da bo predlog novele dobil ustrezno podporo, se nadejajo tudi v Levici. Vodja poslanske skupine Levice Matej Tašner Vatovec je spomnil, da so volivci na lanskem referendumu uvedbo preferenčnega glasu podprli s prepričljivo večino, v koaliciji pa so temu sledili in pripravili še zadnji zakon, ki uresničujejo referendumsko voljo ljudi, je izpostavil.
V Levici pričakujejo, da bodo predlog podprli tudi v NSi, ob čemer je spomnil, da je odhajajoči predsednik Matej Tonin nedavno javno napovedal podporo njegovi uvedbi.
Po pojasnilih Tacer predlog predvideva uvedbo neobveznega preferenčnega glasu ob ukinitvi volilnih okrajev in obstoječem številu volilnih enot.
Tokratni poskus spremembe volilne zakonodaje sicer ni prvi v tem mandatu. Zadnjega so poslanci Svobode vložili januarja letos, a je marca propadel, ker je NSi odrekla podporo rešitvam, ki jih je še nedolgo nazaj sama predlagala. Te bi prinesle povečanje števila poslancev z 90 na 92 in posledično omogočil ukinitev volilnih okrajev, uvedbo 18 volilnih enot in preferenčnega glasu na volitvah v DZ.
Za spremembo volilne zakonodaje koalicija potrebuje dvotretjinsko večino, torej 60 poslanskih glasov, zato bo podporo morala iskati tudi v opozicijskih strankah.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki