Portal TFL

STA novice / V Bruslju nov krog pogajanj o pravici do odklopa

petek, 25.7.2025

Bruselj, 25. julija (STA) - Evropska komisija začenja drugo fazo pogovorov s socialnimi partnerji o pravici do odklopa in pravičnem delu na daljavo. Ti bi lahko vodili do pobude na ravni EU za zmanjšanje tveganj z naslova nenehne dostopnosti delavcev, ter zagotovitev poštenega dela na daljavo. Stališča bo zbirala do 6. oktobra. V Sloveniji je pravica do odklopa že uzakonjena.

V Bruslju socialne partnerje vabijo, naj posredujejo svoje poglede na pravico delavcev do odklopa; pravično in kakovostno delo na daljavo, vključno z nediskriminacijo, dostopom do opreme, varstvom podatkov in spremljanjem; ter varnost in zdravje pri delu.

Kot so v današnjem sporočilu za javnost zapisali pri Evropski komisiji, se je delo na daljavo v EU od leta 2019 podvojilo. Leta 2024 je vsaj del časa od doma delal vsak peti Evropejec (20,3 odstotka).

"Digitalna orodja tako delavcem kot delodajalcem omogočajo večjo prožnost pri organizaciji dela, kar omogoča večjo avtonomijo in inovativne načine dela. Večja prožnost lahko prispeva tudi k boljšemu ravnovesju med poklicnim in zasebnim življenjem. Vendar pa so digitalna orodja prispevala tudi h kulturi 'nenehne pripravljenosti' na delo, tako da se lahko delo pričakuje ves čas. To je okrepilo pozive k pravici do odklopa in ukrepom, s katerimi bi preprečili, da digitalizacija okrni pravice delavcev," so navedli.

Bruselj torej zdaj začenja drugo fazo pogovorov. Prva je potekala od aprila do junija lani. Po 6. oktobru, do katerega se bo zbiralo stališča socialnih partnerjev, bodo sledila pogajanja. Komisija bo nato preučila morebitne ukrepe na ravni EU, pri tem pa naj bi v celoti spoštovala nacionalne pristojnosti.

Slovenija je sicer pravico do odklopa kot ena izmed prvih držav že uzakonila v okviru zadnje novele zakona o delovnih razmerjih, določba pa je v veljavi od 16. novembra lani. Delodajalci so morali s tega naslova sprejeti ustrezne ukrepe.

Med najpogostejšimi sprejetimi ukrepi so zagotavljanje ozaveščanja in izobraževanja zaposlenih ter usposabljanje vodij, ob tem pa še ukrepi tehnične narave, kot je preusmeritev elektronske pošte in telefonskih klicev v času, ko delavec ni na delovnem mestu, in vklop nastavitve samodejnih odgovorov za čas odsotnosti.

Kot so potrebo po uzakonitvi pravice do odklopa utemeljili na ministrstvu za delo, pričakovanje po nenehni dostopnosti zaposlenih ustvarja pritisk nanje ter tveganje za njihovo varnost in zdravje. Je pa pravica do odklopa izhajala že iz prej uveljavljenih institutov delovnega prava - iz efektivnega delovnega časa in časa upravičene odsotnosti z dela.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window