STA novice / Bruselj z akcijskim načrtom za kibernetsko varnost in umetno inteligenco
torek, 7.7.2026
Bruselj, 07. julija (STA) - Evropska komisija je v Strasbourgu predstavila akcijski načrt za strukturiran odziv na tveganja in priložnosti, ki jih napredni modeli umetne inteligence prinašajo na področje kibernetske varnosti. Načrt med drugim vključuje vzpostavitev platforme za testiranje model umetne inteligence na področju kibernetske varnosti, so sporočili iz Bruslja.
Kot so v današnjem sporočilu za javnost poudarili v Evropski komisiji, novi napredni modeli umetne inteligence na novo opredeljujejo kibernetsko varnost. "Umetno inteligenco se lahko zlorabi za odkrivanje ranljivosti, avtomatizacijo napadov ter povečanje obsega in hitrosti kibernetskih incidentov," so zapisali.
V Bruslju so zato pripravili akcijski načrt, ki bo združil države članice, industrijo in organizacije na ravni EU, da bi okrepili kibernetsko varnost evropskega digitalnega prostora pred ranljivostmi, ki jih prinaša napredna umetna inteligenca.
Učinkovita varnost zahteva podrobno razumevanje tega, kako se lahko nove tehnologije uporablja in izkorišča. Evropski akt o umetni inteligenci že predvideva, da je treba napredne modele umetne inteligence oceniti in sprejeti ustrezne ukrepe za ublažitev njihovih tveganj, preden se ti pojavijo na trgu EU.
Evropska komisija bo tako v okviru akcijskega načrta objavila namenski razpis za vzpostavitev evropske ocenjevalne zmogljivosti za kibernetsko varnost. Ta naj bi začela delovati leta 2027 in bo prispevala k regulativni funkciji urada za umetno inteligenco s krepitvijo neodvisnih ocen zmogljivosti ter tveganj na svetovni ravni, so pojasnili v Bruslju.
"Evropa potrebuje tudi jasne in pregledne pogoje za dostop do najnaprednejših sistemov umetne inteligence," so prepričani v Bruslju. Zato bo komisija skupaj z Agencijo EU za kibernetsko varnost (Enisa) opredelila tudi evropski načrt za strukturiran dostop javnih in zasebnih organizacij do naprednih zmogljivosti umetne inteligence.
Poleg tega bosta Enisa in Skupno raziskovalno središče Evropske komisije ustvarila varno platformo za testiranje modelov umetne inteligence na področju kibernetske varnosti, vključno v simuliranih okoljih. To bo upravljavcem v kritičnih sektorjih, kot so finance, energetika, zdravstvo, promet in javna uprava, prineslo potrebno znanje o varni uporabi teh tehnologij.
Komisija obenem poziva evropske organizacije k uporabi že razpoložljivih zmogljivosti umetne inteligence, vključno z odprtokodnimi modeli, za hitrejše odkrivanje in odpravljanje ranljivosti ter preprečevanje in odzivanje na kibernetske napade.
Pri tem bo Enisa podpirala partnerstva med javnimi organi, podjetji in odprtokodnimi skupnostmi. Podpora bo v obliki nasvetov, priporočil in dobrih praks ter kampanje za zavarovanje kritične odprtokodne programske opreme.
Za spodbujanje rasti evropskega trga bo komisija prav tako zagnala tekmovanje EU Grand Challenge na področju umetne inteligence za kibernetsko varnost. Tekmovanje bo povezalo podjetja, raziskovalce in organizacije pri razvoju inovativnih rešitev umetne inteligence za kibernetsko varnost.
EU namerava hkrati nadaljevati vlaganja v razvoj lastnih suverenih naprednih zmogljivosti umetne inteligence z uporabo infrastrukture tovarn tovarn umetne inteligence.
Zadnje novice
-
Slovenija letos po ocenah Nata edina članica z obrambnimi izdatki pod dvema odstotkoma BDP (dopolnjeno)
7.7.2026 -
Slovenija letos po ocenah Nata edina članica z obrambnimi izdatki pod dvema odstotkoma BDP (dopolnjeno)
7.7.2026 -
Golobova vlada v senci z alternativnimi predlogi (dopolnjeno)
7.7.2026 -
Sredstva EU za prenovo stanovanj ne prinašajo velikih energetskih prihrankov
7.7.2026 -
Zagovornik načela enakosti ministrstvu za pravosodje predstavil letno poročilo
7.7.2026 -
Med obravnavo letnega poročila policije odbor DZ tudi za več kadra in ograjo na meji
7.7.2026 -
Katera ministrstva bi lahko selili iz Ljubljane, še ni jasno
7.7.2026 -
Bruselj z akcijskim načrtom za kibernetsko varnost in umetno inteligenco
7.7.2026 -
Iz objavljene sodbe: Stevanović pred 20 leti nekomu grozil, da ga bo ustrelil (dopolnjeno)
7.7.2026 -
KPK bo presojala združljivost funkcij državnega sekretarja in nepoklicnega župana v primeru Jaklina (dopolnjeno)
7.7.2026 -
Bruselj s strategijo za dolgoročen razvoj živinorejskega sektorja
7.7.2026 -
Avstrijski parlament sprejel novelo zakona o narodnih skupnostih
7.7.2026