Portal TFL

STA novice / Za ZNP pri predlogu novele zakona o medijih problematična dodatna varovalka glede sovražnega govora

četrtek, 4.7.2019

Ljubljana, 04. julija (STA) - Združenje novinarjev in publicistov je v odzivu na predlog novele zakona o medijih zapisalo, da so predlagane spremembe problematične, saj lahko vodijo v omejevanje svobode izražanja. Skrbi jih predvsem dodatna varovalka glede sovražnega govora. Zaradi njegove ohlapne definicije, je take določbe možno politično instrumentalizirati, so zapisali.

Na ministrstvu za kulturo predlagajo dodatno varovalko v obliki vključitve samoregulativnih novinarskih združenj. Predlog sprememb zakona o medijih tako prinaša možnost, da inšpektor za mnenje o tem, ali gre za sovražni govor, zaprosi reprezentativna strokovna združenja medijev ali novinarjev. Vendar so v Združenju novinarjev in publicistov (ZNP) opozorili, da bo v praksi presojanje sovražnega govora lahko privedlo do preganjanja tistih medijskih vsebin, ki promovirajo ideje, ki so v nasprotju s pogledi oblasti.

"Novinarska združenja nismo usposobljena, da bi lahko presojala, kaj je sovražni govor, pa tudi sicer to ni naša naloga," so zapisali. Poudarili so, da je bil sovražni govor do zdaj izključno stvar organov pregona in naj tako tudi ostane. Ob tem pričakujejo, da bo ministrstvo sporne določbe umaknilo iz predloga novele.

V ZNP med drugim pozdravljajo določbo, da se bo za zagotavljanje javnega interesa v medijih letno še naprej zagotovilo sredstva, ki ustrezajo vrednosti najmanj treh odstotkov zneska rtv-prispevka. Ne zdi pa se jim smiselno, da se za izvedbo razpisov za sofinanciranje medijskih vsebin uporabljajo določbe zakona, ki urejajo uresničevanja javnega interesa za kulturo, saj je razdeljevanje sredstev za kulturne projekte nekaj povsem drugega kot razdeljevanje sredstev medijem.

Odobravajo tudi določbo, po kateri mora biti plačana programska vsebina na izpostavljenem mestu na začetku programske vsebine označena z opozorilom "plačana objava", ki je izrazno bolj poudarjeno od sporočila v sami vsebini.

Ministrstvo je predlog novele dalo v javno obravnavi do konca avgusta. S prenovo zakona o medijih želijo na ministrstvu odgovoriti na razmere majhnega slovenskega medijskega trga. Zaznamujeta ga predvsem intenzivna koncentracija lastništva in naraščajoča vpetost v digitalno ekonomijo, ki jo diktirajo globalni tehnološki velikani. Pri tem sta ključna problema dolgoročna vzdržnost poslovanja domačih medijev in možnost njihovega razvoja ter izboljšanje položaja novinarstva.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window