sreda, 28.8.2019
Ljubljana, 28. avgusta (STA) - V zavarovalnicah za zdaj še ne želijo komentirati predloga Levice za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in njegov prenos v obvezno zdravstveno zavarovanje, saj podrobnosti predloga še ne poznajo. Opozarjajo pa, da bi lahko vsakršno nepremišljeno poseganje na to področje destabiliziralo sistem financiranja zdravstvenih storitev.
V Levici so namreč danes predstavili zakonski predlog, po katerem bi v Sloveniji ukinili dopolnilno zdravstveno zavarovanje in ga prenesli v obvezno. Pri tem predlog predvideva dvig prispevne stopnje za eno odstotno točko za zaposlene in pokojninsko blagajno ter dvig za 1,6 odstotne točke za delodajalce.
V Vzajemni zdravstveni zavarovalnici opozarjajo, da gre pri omenjeni ideji za davčno reformo, pri kateri bi zaradi ukinitve dopolnilnega zavarovanja prišlo do izpada 500 milijonov evrov, ki jih bo treba nadomestiti z višjimi davki oziroma prispevki. Pri tem pa po njihovem opozorilu "zdravstvo, ki je v težavah, ne bo nič boljše za zavarovance oziroma bolnike".
Prepričani so, da je področje zdravstva zelo pomembno in da mora biti tudi dolgoročno vzdržno, "zato so potrebne strokovne rešitve, pri katerih bi morale biti vključene tudi zavarovalnice". "Kakršne koli spremembe bi se že morda kdaj v prihodnje v sistemu zgodile, pa se bo Vzajemna prilagodila in obstala, saj uspešno tržimo tudi druga zavarovanja," so zapisali.
Uresničitev predloga Levice bi po prepričanju Zavarovalnice Triglav povečala destabilizacijo financiranja zdravstva, s tem pa tudi tveganje, da ljudem v prihodnje zdravstvene storitve ne bodo zagotovljene nemoteno. Pri njihovem prepričanju lahko namreč nadomestitev dopolnilnega zavarovanja z novimi prispevki ali davki enako količino sredstev, kot se jih zdaj zbere z obstoječimi premijami, zbere samo v trenutku zamenjave. "Sčasoma pa bi količina zbranih sredstev upadala zaradi zmanjševanja števila aktivnega in naraščanja števila upokojenega prebivalstva s hkratnim naraščanjem zdravstvenih potreb prebivalstva zaradi starajoče populacije," so zapisali.
Po njihovem prepričanju predlagana rešitev ne odgovarja na številna pomembna vprašanja, povezana s financiranjem zdravstva in prilagajanjem zdravstvenih storitev potrebam posameznika. Prav tako so prepričani, da morajo biti tako veliki posegi izjemno premišljeni ter plod splošnega konsenza vseh deležnikov sistema, sicer lahko "pride do nepopravljivih posledic tako za zdravstveni sistem kot posameznike". Dodali so še, da bodo ne glede na predstavljene idejne rešitve "tudi v prihodnje izvajali dodatna zdravstvena zavarovanja in razvijali nove produkte na tem področju".
V Adriatic Slovenici pravijo le, da predloga še niso prejeli, zato o njem težko podajo komentar.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki