ponedeljek, 3.2.2020
Ljubljana, 03. februarja (STA) - Ljubljanski mestni svet je danes prikimal osnutku odloka o zbiranju komunalnih odpadkov v občini, pri čemer je bilo iz vrst opozicije slišati več pomislekov. Med drugim so svetniki izpostavili, da je osnutek precej dvoumen, nekatere je zmotila tudi možnost nadzora podzemnih in novih tipskih nadzemnih zbiralnic s pomočjo kamer.
Kot je uvodoma pojasnila Jasna Tušar, ki je pripravila osnutek odloka, je ta potreben zaradi uskladitve akta z veljavno uredbo, ki določa dejavnosti in naloge obvezne občinske gospodarske javne službe zbiranja komunalnih odpadkov.
Odlok med drugim ureja organizacijsko in prostorsko zasnovo upravljanja z odpadki, pa tudi pravice in obveznosti uporabnikov, po besedah Tušarjeve tudi obveznosti organizatorja javne prireditve, saj na teh nastane veliko različnih vrst odpadkov, za katere je treba poskrbeti na prireditvi. Kot je dejala snovalka osnutka, mora organizator z izvajalcem javne službe tako skleniti pogodbo, v kateri določita vrsto in število zabojnikov ali druge opreme za zbiranje ter način ravnanja z odpadki.
Osnutek prinaša tudi nekatere novosti, kot so mini zbirni centri. Te bi občina uredila v večjih soseskah, kjer bo mogoče odložiti na primer manjše elektronske odpadke, jedilno olje, zdravila, baterije, kozmetiko, čistila, barve in lake, kozarce, krožnike, knjige in podobno.
Tušarjeva je izpostavila še, da bi uveljavitev odloka občini zaradi testne postavitve dveh mini zbirnih centrov in 14 nadzemnih zbiralnic s šestimi zabojniki prinesla okoli 365.000 evrov stroškov.
V svetniškem klubu samostojnih svetnikov so si prizadevali za umik točke z dnevnega reda, saj je po besedah Dragana Matića (SMC) namen odlokov, da so čim bolj jasni, nedvoumni in da vsak občan ve, kaj se od njega pričakuje, kaj je njegova dolžnost in kaj sledi, če bo ravnal v nasprotju z napisanim.
"Osnutek odloka ima kar nekaj pomanjkljivosti in bi bilo najbolj racionalno, da se ga umakne in popravi, da bo vsak občan vedel, kaj se od njega pričakuje," je utemeljil poziv po umiku točke. Župan Zoran Janković je izpostavil, da gre za osnutek, namen osnutka pa je, da se nanj dajejo pripombe in se ga do predloga dopolni.
Matić je v razpravi naštel več pripomb, med drugim glede pogodbe, ki jo mora skleniti organizator javne prireditve podpisati z javno službo. Izpostavil je, da nikjer ni določeno, kdaj mora biti pogodba sklenjena, niti ni določeno, koliko udeležencev mora biti na prireditvi, da je takšna pogodba potrebna.
V Levici jih je je po besedah svetnice Aste Vrečko zmotil člen, ki prepoveduje brskati po zabojnikih za zbiranje komunalnih odpadkov in odnašanje odloženih kosovnih odpadkov iz prevzemnih mest, za kar je zagrožena kazen 400 evrov.
"Humanitarne organizacije ves čas opozarjajo na stopnjo revščine, zlasti pri starejših in invalidih in tudi v Ljubljani smo priča brskanju po smeteh, ravno s strani starejših. Visoka kazen se nam zdi nesmiselna," je dejala in predlagala, da se občina raje loti vprašanja, zakaj morajo nekateri brskati po smeteh.
Njene strankarska kolegica Urška Honzak je izrazila tudi nestrinjanje z videonadzorom odlagališč. Tretji svetnik Levice Grega Cigler je ocenil, da nadzor s kamerami ne bo pripomogel k ničemur drugemu, kot k stigmatizaciji. "Če ne želimo kaznovati tistih, ki brskajo po smetnjakih, ker nimajo druge možnosti, potem je treba spremeniti 27. člen, ki to sankcionira," je bila jasna Vrečkova.
Maša Kociper (SAB) je po drugi strani ukrep z videonazorom pozdravila in je prepričana, "da ukrep ne bo nikogar, ki brska po smeteh stigmatiziral ali jih sankcioniral". Kot je dodala, ukrepe, ki vnašajo več reda v zbiranje odpadkov in posledično več reda v mesto, pozdravlja, je pa izrazila pomisleke, kako bodo pristojni vse te spremembe nadzorovali, kajti že sedaj je to po njeni oceni težko.
Janković je po razpravi dejal, da večino pripomb smatra za upravičene, razpravo pa je ocenil kot korektno. Osnutek odloka je mestni svet sprejel skupaj s pripombami, župan pa je pristojnim naročil, da pripombe preučijo in definirajo, kar je nedefiniranega".
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki