Portal TFL

STA novice / Indonezija z ratifikacijo omogočila izvajanje Pekinške pogodbe

ponedeljek, 3.2.2020

Ljubljana, 03. februarja (STA) - Indonezija je konec januarja kot 30. država ratificirala Pekinško pogodbo o varstvu avdiovizualnih (AV) izvedb, s čemer je ta po skoraj osmih letih od dogovora pripravljena, da stopi v veljavo. Po dogovoru bo začela veljati tri mesece po tem, ko jo ratificira 30 držav podpisnic pogodbe, to pomeni 28. aprila letos, so sporočili iz Aipe.

Slovenija je podobno kot večina držav pogodbo podpisala, a je še vedno ni ratificirala, so izpostavili na zavodu za uveljavljanje pravic avtorjev, izvajalcev in producentov avdiovizualnih del Slovenije (Aipa).

Prepričani so, da bo Pekinška pogodba močno izboljšala pravice AV ustvarjalcev po svetu in tudi v Sloveniji, saj prvič v zgodovini AV avtorjem na globalni ravni priznava pravice intelektualne lastnine, vključno s pravičnim nadomestilom.

S tem se bo po oceni Aipe končala tudi diskriminacija med različnimi kategorijami izvajalcev. V večini svetovnih držav se je vse od 60. let prejšnjega stoletja ekonomsko varovanje pravic izvajalcev urejalo samo za izvedbe na fonogramih oziroma na zvočnih posnetkih, ne pa tudi na vizualnih posnetkih.

Kot so zapisali v Aipi, sta ratifikacijo 30. države podpisnice med prvimi pozdravila generalni direktor Svetovne organizacije za intelektualno lastnino (Wipo) Francis Gurry in igralec Javier Bardem. Zadnjemu se zdi Pekinška pogodba najpomembnejša stvar, ki se je zgodila igralcem po iznajdbi kina. Gurry pa je ocenil, da bo okrepila pravice AV ustvarjalcev, saj jim bo prinesla pravične zaslužke. Ob tem bo dala dodatno spodbudo AV sektorju.

"Številni AV ustvarjalci - televizijski in filmski igralci, glasbeniki, plesalci, koreografi in drugi - niso mogli žeti rezultatov svojega dela, zato jim bo pogodba pomagala pri temu in jim omogočila trajnostno ureditev socialnega položaja," je prepričan Gurry.

Mednarodno pogodbo o varstvu AV del so junija 2012 sprejele članice Wipa na diplomatski konferenci v Pekingu po več kot 12 letih pogajanj. Pogodba, ki sicer ureja tako izvedbe v klasičnih medijih kot v digitalnem okolju, preprečuje nepooblaščeno uporabo izvedb v AV medijih.

Pekinške diplomatske konference se je udeležilo rekordnih 155 držav članic Wipa, Evropska unija, šest medvladnih organizacij in 45 nevladnih organizacij. Od tega je takrat 122 držav podpisalo sklepno listino pogodbe, 48 držav pa je podpisalo tudi samo pogodbo. Kljub temu je postala zavezujoča šele z indonezijsko ratifikacijo.

Pogodba med drugim predvideva, da imajo vse izvedbe, ne glede na način priobčitve javnosti in naravo zapisa, zagotovljeno varstvo intelektualne lastnine. AV delom prinaša moralne pravice in več ekonomskih pravic, med drugim tudi za uporabo na spletu. Nadgrajuje tudi Rimsko konvencijo iz leta 1961, ki izvajalcem zagotavlja samo omejeno varstvo in nobenih moralnih pravic. "Pekinška pogodba jim dodeljuje izčrpen seznam izključnih pravic, tudi pravico do dajanja na voljo javnosti, kar je izredno pomembno ob hitrem razmahu spletnih platform," so še zapisali v Aipi.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window