Portal TFL

STA novice / Na seji odbora DZ za zdravstvo pozivi k transparentnemu obveščanju javnosti o koronavirusu

torek, 25.2.2020

Ljubljana, 25. februarja (STA) - Odbor za zdravstvo je prekinil današnjo sejo, namenjeno seznanitvi s stanjem pripravljenosti Slovenije na morebitni izbruh koronavirusa, nadaljevali jo bodo v ponedeljek. Seje se je udeležil tudi italijanski veleposlanik Carlo Campanile, ki je povzel razmere v Italiji ter pozval k transparentni komunikaciji za preprečitev širjenja neresnic.

Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Simona Repar Bornšek je naštela vsa usklajevanja, ki v teh dneh potekajo, da bi Slovenija pojav koronavirusa pričakala čim bolj pripravljena in bi tako njegovo širitev lahko čim bolj omejili.

Dogovorili so se, da bodo ob pojavu okužbe na naših tleh bolnike usmerjali le v tiste javne zdravstvene ustanove, ki imajo 24-urno oskrbo in imajo dežurno službo. Na primarni ravni bodo to zdravstveni domovi. V bolnišnice bodo sprejemali le tiste s hujšim potekom bolezni. Ker bodo v primeru širjenja okužbe odpovedovali elektivne operacije, se bodo dodatne postelje sprostile tudi na drugih oddelkih bolnišnic, zato računajo, da bo postelj za nameščanje hudo bolnih dovolj.

Preverili so zaloge opreme in imajo pripravljene različne plane ukrepanja za primer izbruha okužbe v različnih obsegih.

Danes so med drugim pripravili odgovore na številna vprašanja, ki jih ministrstva dobivajo z različnih resorjev, od tega, kako naj ravnajo javni uslužbenci ali kaj storiti z napovedanimi javnimi prireditvami. "S strokovnega vidika ni razloga za odpovedovanje javnih prireditev. Življenje se ne sme ustaviti. Maske nisi potrebne. Inštitucije morajo poskrbeti, da so zaščiteni zdravstveni delavci, organi na mejah, za ravnanje z zdravimi pa ni posebnih navodil," je pojasnila Repar Bornškova.

Do konca tedna se bodo nadaljevali sestanki na različnih ravneh, na katerih bodo usklajevali načrt ravnanja ob pojavu koronavirusa. Tekom srede bodo po besedah državne sekretarke znani dodatni ukrepi, ki jih bodo sprejeli na podlagi tega, kaj se bodo danes dogovorili ministri za zdravje v Italiji.

Direktorica Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Nina Pirnat pa je povzela, kaj vse za potrebe informiranja prebivalstva, zdravstvenih delavcev in delavcev v drugih strokah so že pripravili na NIJZ. Kot je pojasnila, pripravljajo tudi "priporočila po meri" za nekatere poklicne skupine, na primer za promet.

Tako Repar Bornškova kot Pirnatova sta ugotavljali, da se ne glede na vse napore med ljudmi širi strah. Glede tega je italijanski veleposlanik Campanile poslance opomnil, da se je treba "boriti proti paniki in neustreznim interpretacijam stanja na terenu". Kot je zagotovil, želi Italija delovati transparentno in koordinirano z drugimi državami.

Tudi predsednica zdravniške zbornice Zdenka Čebašek Travnik je izpostavila, da "javnost potrebuje jasne, enoznačne, objektivne informacije. Le tako jih je mogoče pomiriti".

Tako Čebašek Travnikova kot poslanki Jelka Godec (SDS) in Iva Dimic (NSi) so izpostavile vprašanje domnevnega pomanjkanja zaščitne opreme za zdravstvene delavce. Repar Bornškova je glede tega navedla, da so se v zdravstvu še nedavno pripravljali na verjetno epidemijo ošpic, ki je bistveno bolj nalezljiva bolezen, zato bi po njenem prepričanju na primarnem zdravstvu "povsod morali imeti vsaj eno zaščitno obleko". Se je pa država pridružila skupnemu javnemu naročilu EU za nabavo dodatne zaščitne opreme in te bo zagotovo dovolj.

Godčevo je zanimalo, zakaj NIJZ ne zagotovi 24-urne brezplačne telefonske številke za vprašanja državljanov o koronavirusu. Pirnatova ji je pojasnila, da 24-urna infektološka linija že ves čas deluje za zdravstvene delavce, še za državljane pa je v tem trenutku ne morejo zagotoviti zaradi pomanjkanja infektologov. Ko bo dodatno izobraževanje v roku tedna dni zaključilo pet zdravnikov specializantov, pa bodo lahko podaljšali delovni čas telefonske linije NIJZ, ki je državljanom trenutno na voljo med 9. in 17. uro.

Na vprašanje Ive Dimic, zakaj je Slovenija pred kratkim na Kitajsko poslala 1,5 milijona zaščitnih mask, če tega pri nas primanjkuje, pa je državni sekretar na ministrstvu za zunanje zadeve Dobran Božič pojasnil, da ni šlo za maske iz slovenskih zalog, temveč jih je Slovenija pridobila kot donacijo za Kitajsko od dobavitelja tovrstne opreme.

Dimičeva je ugotavljala, da so razmere gotovo resne, če so v Italiji zaprli cela mesta. Godčevo pa je med drugim zanimalo še, zakaj Slovenija ni sprejela ukrepov, kot je preverjanje potnikov iz Italije.

Veleposlanik Campanile je na tej točki opozoril, da "gradnja kakršnih koli zidov na mejah ne bi pomagala preprečiti širjenja virusa" in da "gre za svetovno krizo".

Čebašek Travnikova je opozorila tudi na pojav stigmatizacije ljudi, ki so se vrnili iz tujine. Po njenih opozorilih bo treba načrtovati tudi psihosocialno pomoč ljudem zaradi koronavirusa. Da so bili obveščeni o poskusih, da bi vrnitev v vrtec preprečili otrokom kitajskih staršev, ki pa živijo v Sloveniji, je potrdila tudi Repar Bornškova, ki je pozdravila predlog predsednice zdravniške zbornice.

Ker se je državni sekretarki mudilo na sestanek s predstavniki bolnišnic, poslovnik pa terja, da je na seji prisoten tudi predstavnik ministrstva za zdravje, je predsednik odbora Franc Trček (Levica) sklenil, da sejo nadaljujejo v ponedeljek zjutraj. Tedaj bodo po njegovi oceni tudi že dorečeni vsi ukrepi države.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window