četrtek, 23.4.2020
Ljubljana, 23. aprila (STA) - Minister za okolje Andrej Vizjak je napovedal vmesno rešitev za problem odpadne embalaže v Sloveniji, s katero bi reševali problematiko do uveljavitve novega sistema proizvajalčeve razširjene odgovornosti. S to rešitvijo, ki naj bi jo uzakonili do konca leta, bi zagotovili zakonsko podlago za to, da bi vso embalažo odpeljale pooblaščene družbe.
Vlada je med popravke prvega protikoronskega paketa uvrstila tudi reševanje problematike nakopičene odpadne embalaže. Strošek odvoza bo začasno z interventnim ukrepom na svoja pleča prevzela država, da bi se pred prihajajočimi toplejšimi meseci izognili "neljubim pojavom" na odlagališčih, je spomnil Vizjak.
"Vlada predlaga, da sedanje stanje preseka in na račun državnega proračuna ... pospravimo ta skladišča, ki so lahko tudi vir novih okužb," je pojasnil minister na današnji vladni novinarski konferenci. V predlogu zakona piše, da je strošek za prevzem in obdelavo za skupaj 41.925 ton komunalne odpadne embalaže ocenjen na 7,8 milijona evrov za čas veljavnosti zakona oziroma dodaten milijon evrov za vsak naslednji mesec v letu 2020.
Podobna rešitev je že znana iz leta 2018 in predvideva sklepanje tripartitnih pogodb med vlado, komunalnimi podjetji ter izvajalci odvoza in obdelave embalaže. Vendar v nasprotju s preteklimi rešitvami vladni predlog ne določa najvišje dovoljene cene.
"Stroški odvoza in predelave oz. ustreznega ravnanja z odpadno embalažo so odvisni od tega, kje je konkretna lokacija, koliko znašajo stroški prevoza in kakšna je struktura odpadne embalaže," je spomnil minister. Tako bo cena za vsako od okoli 60 lokacij, na katerih je skladiščena embalaža, drugačna.
Vizjak je izpostavil tudi idejo, podedovano od svojega predhodnika Simona Zajca, da bi situacijo reševali na plečih tistih, ki embalažo dajejo na trg, prek zvišanja okoljske dajatve. "Vendar zaradi zaostrenih razmer, zaradi epidemije tudi v gospodarskih subjektih in zaradi dodatne kopičene zaščitne opreme na deponijah to delamo izjemoma interventno na račun državnega proračuna," je pojasnil.
Minister je napovedal tudi novo zakonsko rešitev. "V letošnjem letu načrtujemo sprejem zakona o varstvu okolja, s katerim bomo zagotovili pravno podlago, da bodo družbe za ravnanje z odpadno embalažo prevzemale vso odpadno embalažo v skladiščih, krog zavezancev za plačilo embalažnine, ki je sedaj pri 15 tonah, pa bomo znižali proti eni toni," je napovedal. Zdaj namreč družbe za ravnanje z odpadno embalažo skladno z zakonodajo in odločbami upravnega sodišča odvažajo le slabo polovico embalaže.
"To rešitev smo prediskutirali z nekaterimi dejavniki v verigi in je veliko boljša rešitev od te, ki smo jo podedovali s prihodom na ministrstvo, da se dvigne okoljska dajatev," je prepričan Vizjak.
Z letom 2023 pa mora država v skladu z direktivami EU uveljaviti razširjeno proizvajalčevo odgovornost, je spomnil. A se bo uveljavljala postopno, tudi zaradi številnih potrebnih pripravljalnih del, denimo priprave evidenc in sistema poročanja.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki