ponedeljek, 22.6.2020
Ljubljana, 22. junija (STA) - Sprememba investicijske uredbe za program razvoja podeželja 2014-2020, ki jo je prejšnji teden potrdila vlada, med drugim prinaša prenos neporabljenih sredstev z nekmetijskega dela ukrepov na kmetijski in živilski del. Skupaj se prenaša 21,7 milijona evrov, od tega 11 milijonov evrov na primarno kmetijsko proizvodnjo.
Kot so sporočili s kmetijskega ministrstva, sprememba uredbe predstavlja pravno podlago za objavo težko pričakovanega obsežnega cikla novih javnih razpisov v kmetijstvu, živilstvu, gozdarstvu in na podeželju, s katerimi vlada krepi odpornost teh sektorjev in širšega podeželja v kontekstu odzivanja na epidemijo covida-19 ter zagotavlja pogoje za stabilnejšo proizvodnjo hrane v Sloveniji.
V okviru podukrepa podpore za naložbe v kmetijska gospodarstva se tako povečujejo sredstva, najvišji znesek podpore na programsko obdobje in delež javne podpore. Dodajajo se tudi naložbe v izboljšanje proizvodnega potenciala hmeljišč po naravnih nesrečah v okviru naložb v prilagoditev kmetijskih gospodarstev podnebnim spremembam, ureditev pašnikov in obor za rejo domačih živali oziroma gojene divjadi na območjih pojavljanja medveda in volka, nakup in postavitev ograj oziroma obor za zaščito prašičev pred divjimi prašiči ter v skupno pripravo lastnih primarnih kmetijskih proizvodov za prvo prodajo prodajnim posrednikom ali predelovalcem.
Znesek javne podpore, ki ga lahko v celotnem programskem obdobju 2014-2020 prejme upravičenec, se povečuje, in sicer s 500.000 evrov na en milijon evrov za upravičenca, ki je kmetija in mikropodjetje, ter z 1,75 milijona evrov na tri milijone evrov za upravičenca, ki je malo, srednje veliko ali veliko podjetje.
"S spremembo želimo maksimalno podpreti pridelavo hrane v naši državi. Sprememba tistim vlagateljem, ki so sposobni vlagati v povečanje kapacitet na področju primarne kmetijske proizvodnje, prinaša lažjo izvedbo načrtovanih investicij. Prav tako je ta sprememba pomembna na primer za vlagatelje, ki jih je prizadel hmeljev viroid in bi z investicijami v odpravo posledic te naravne nesreče presegli trenutno dopustne zneske podpore," so izpostavili na ministrstvu.
Med nekmetijske ukrepe v okviru programa razvoja podeželja sodijo dodajanje vrednosti lesu, lokalna samooskrba, turizem, ohranjanje naravne in kulturne dediščine, kamor sodijo tudi dejavnosti, povezane s tradicionalnimi znanji na kmetiji, storitvami oziroma izdelki, v skladu z uredbo, ki ureja dopolnilne dejavnosti na kmetiji.
Med te ukrepe sodijo tudi socialno varstvo, ravnanje z organskimi odpadki ter pridobivanje električne in toplotne energije iz obnovljivih virov, kot so lesna masa, gnoj, voda, veter ali sonce, in ki je namenjena za prodajo, razen bioplina in biogoriv.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki