torek, 7.7.2020
Bruselj, 07. julija (STA) - Notranji ministri držav članic EU so na današnji videokonferenci govorili o evropskem policijskem partnerstvu in reševanju migrantov na morju. Na videokonferenci je Slovenijo zastopal državni sekretar ministrstva za notranje zadeve Anton Olaj. Države članice so soglasno podprle vzpostavitev evropskega policijskega partnerstva.
Nemčija, ki predseduje EU v drugi polovici letošnjega leta, si prizadeva vzpostaviti evropsko policijsko partnerstvo, s katerim bi omogočili učinkovitejšo uporabo obstoječih struktur. Pri tem naj bi imel pomembno povezovalno in podporno vlogo tudi Europol kot vozlišče za informiranje in inovacije, ki pa bi ga morali dodatno okrepiti, tudi finančno.
Vzpostavitev evropskega policijskega partnerstva je pozdravil tudi Olaj, ki je poudaril, da je izmenjava informacij ključna pri spopadanju z organizirano kriminaliteto in predvsem novimi oblikami kriminalitete, ki se pojavljajo v naglo spreminjajočih se okoliščinah med pandemijo covida-19, so sporočili z MNZ.
Drugi del zasedanja je bil namenjenem migrantsko-begunski poti prek Sredozemlja in operacijam iskanja in reševanja na morju. Razmere v Sredozemskem morju so še vedno zelo zaskrbljujoče, vrstijo se pozivi za trajnejše rešitve.
Olaj je ob tem povedal, da je Slovenija vseskozi zagovarjala pomen solidarnosti med državami članicami, ki je po ocenah Ljubljane steber upravljanja z migracijami.
"EU mora pomagati tistim državam članicam, ki se soočajo z nesorazmernim migracijskim pritiskom. Tudi Slovenija je v preteklosti že večkrat izkazala solidarnost, in sicer z aktivnim sodelovanjem v projektih premestitev in preselitev, napotitvami v agenciji EASO in Frontex, tudi z dvostransko pomočjo," je povedal Olaj in dodal, da morajo države članice pri odločanju o tem ohraniti suverenost.
"Izbira mora ostati prostovoljna, pri tem pa moramo upoštevati sprejemne in integracijske zmogljivosti države članice," je dejal. Ministre je obvestil, da je do konca junija v Slovenijo nezakonito vstopilo skoraj 5000 migrantov in da zato Slovenija posveča večjo pozornost dogajanju v regiji jugovzhodne Evrope in Zahodnega Balkana, so sporočili z notranjega ministrstva.
Glede operacij reševanja na morju je Olaj izpostavil potrebo po sistemskih rešitvah. Dejal je še, da morajo biti izkrcani v okviru teh operacij podvrženi enakemu mejnemu postopku kot tisti, ki v EU pridejo po kopnem.
Ministri so se strinjali, da je treba poiskati rešitve za izzive preseljevanja čez Sredozemlje, zlasti za preprečevanje smrtnih žrtev. Se je pa znova pokazalo različno razumevanje pojma solidarnosti med državami članicami EU. Za Italijo, Malto in Španijo je relokacija ključna in morda edini izraz solidarnosti, saj se na tak način breme enakomerno razporedi med ostale države članice.
Ministri so se sicer zavzeli za iskanje rešitev tudi širše, v sodelovanju s tretjimi državami izvora in tranzita in dvigu ravni učinkovitosti vračanja, so še sporočili z MNZ.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki