Portal TFL

STA novice / Ministrstvo: Na ravni EU ni razprave o zniževanju standardov zaščite čebel

petek, 17.7.2020

Ljubljana/Bruselj, 17. julija (STA) - Na ravni EU ne poteka nikakršna razprava o zniževanju standardov zaščite čebel, so potem, ko so te informacije zaokrožile v javnosti, poudarili na kmetijskem ministrstvu. Na dvodnevnem zasedanju Odbora Evropske komisije za fitofarmacevtska sredstva bo komisija le predstavila različne metodologije ocenjevanja tveganj za čebele in opraševalce.

Na dvodnevnem zasedanju odbora, ki se je začelo v četrtek, bo Evropska komisija prek video konference predstavila različne metodologije ocenjevanja tveganj za čebele in opraševalce. Do zdaj se države članice do različnih metodologij še niso uradno opredelile, so sporočili z ministrstva.

Na oktobrskem zasedanju bo po njihovih navedbah predvidoma sledila natančnejša opredelitev obsega ocene tveganja, takrat pa se predvideva tudi potrditev posodobljenih smernic. Strokovno stališče Slovenije temelji na mnenju strokovnjakov s področja ekotoksikologije, ki imajo večletne izkušnje z ocenjevanjem tveganja za čebele, so navedli.

"V kolikor bi se na dnevni red Evropske komisije kadarkoli v prihodnosti uvrstila razprava o znižanju standardov, bo Slovenija dala jasen apel, da se standardi za zaščito ne smejo zniževati, in ne bo podprla nobene odločitve, ki bi bila kakorkoli povezana z znižanjem standardov zaščite čebel," so zagotovili na ministrstvu.

Zanikali so tudi, da bi bilo zasedanje odbora v Bruslju povezano z odjavo odredbe, ki je v slovenski zakonodaji določala prepoved uporabe neonikotinoidov za namene tretiranja semen. Ponovili so, da gre izključno za preprečevanje nepotrebnega podvajanja zakonodaje, saj takšna prepoved velja za celotno EU. Odjava odredbe tako ne spreminja odklonilnega stališča Slovenije do neonikotinoidov.

"Slovenija je poleg tega prepričana, da prepovedana fitofarmacevtska sredstva ne bodo nikoli več dovoljena. Glede na to, da se je v zadnjih 30 letih število dovoljenj za uporabo teh sredstev izjemno zmanjšalo oziroma se je njihova uporaba prepovedala, se bo v prihodnosti število dovoljenih fitofarmacevtskih sredstev kvečjemu še zmanjšalo," so dodali.

V zadnjih dneh so v javnosti zaokrožile navedbe nevladne organizacije Pesticide Action Network Europe (PAN Europe), ki na podlagi pridobljenih dokumentov trdi, da so Evropska komisija, Evropska agencija za varnost hrane (Efsa) in večina članic EU naklonjene zmanjšanju zaščite čebel pred pesticidi.

Na to je danes opozorila tudi Čebelarska zveza Slovenije (ČZS) in ob tem poudarila, da to dokazuje pomen ukrepov na nacionalni ravni. Odjavo uredbe za prepoved uporabe neonikotinoidov so namreč med drugim problematizirali zato, ker bi se omejitev uporabe teh snovi v primeru spremembe določil EU zmanjšala, če omejitev ne bi bila določena tudi z nacionalno zakonodajo.

Danes so na kmetijsko ministrstvo znova naslovili poziv k ohranitvi odredbe, pri čemer se jim je pridružil tudi Nacionalni veterinarski inštitut. Kot so sporočili iz ČZS, ministrstvo pozivajo tudi k takojšnjemu sklicu sveta za čebelarstvo, posvetovalnega organa ministra za kmetijstvo.

V Sloveniji je bila prepoved uporabe tretiranega semena koruze in oljne ogrščice, pa tudi prepoved uporabe sredstev za tretiranje semena na osnovi neonikotinoidov, uvedena leta 2011. Zahteva je temeljila na prepovedi omenjene snovi zaradi nesprejemljivega tveganja za zdravje čebel, takšno stališče sta podpirali tudi Italija in Francija.

Zaradi podpore s strani več držav članic je Evropska komisija nato leta 2012 sprožila postopek ponovnega ocenjevanja neonikotinoidov za tretiranje semena. Ocena tveganja je bila izdelana s strani Evropske agencije za varno hrano (Efsa) in je v dobršni meri potrdila zahteve Slovenije in ostalih držav kot upravičene. Zato je Efsa predlagala sprejetje ustreznih ukrepov za zaščito čebel. Popolna prepoved uporabe neonikotinoidov na prostem je bila na ravni EU izglasovana leta 2018.

Neonikotinoidi v sredstvih, prepovedanih za uporabo, navedenih v odredbi o prepovedi prometa in uporabe določenih fitofarmacevtskih sredstev na ozemlju Slovenije, so torej prepovedani na ravni celotne EU.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window