četrtek, 23.7.2020
Ljubljana, 23. julija (STA) - Ministrica za kmetijstvo Aleksandra Pivec je odredila ustavitev postopka odjave odredbe, ki je doslej določala prepoved uporabe neonikotinoidov za namene tretiranja semen. Ministrstvo je odjavo predlagalo zaradi nepotrebnega podvajanja zakonodaje, saj prepoved velja za celotno EU, vendar so se v javnosti kljub temu pojavile kritike.
Kot so v sporočilu poudarili na ministrstvu, veljavnost nacionalne odredbe nima pravne teže, ima pa lahko veliko pomensko težo za čebelarje. Pivčeva se je zato odločila za ustavitev postopka odjave odredbe.
Ministrstvo je odjavo odredbe predlagalo junija. Kot je pojasnilo, gre izključno za preprečevanje nepotrebnega podvajanja zakonodaje, saj takšna prepoved velja za celotno EU. Odjava odredbe po zagotovilih ministrstva ne bi spremenila odklonilnega stališča Slovenije do neonikotinoidov.
Kljub temu se je na napoved odjave ostro odzvala predvsem Čebelarska zveza Slovenije (ČZS). Kot je dejal njen predsednik Boštjan Noč, predvidena odjava odredbe za Slovenijo predstavlja velik korak nazaj in škoduje njenemu ugledu, "saj smo v svetu prepoznani kot čebelam in okolju prijazna država oz. čebelarska velesila". "Zato je še toliko bolj pomembno, da ne glede na podvajanje ohranimo navedeno nacionalno odredbo," je poudaril.
Kot je tudi opozoril, se nikoli ne ve, kdaj bi lahko evropska politika spremenila svojo odločitev. "Če takrat nimamo nacionalne odredbe, je raba teh sredstev spet dovoljena," je izpostavil. "Ne želimo si vnovičnih množičnih pomorov čebel," je dodal. ČZS je zato od kmetijskega ministrstva zahtevala, da odredba ostane v veljavi.
V Sloveniji je bila prepoved uporabe tretiranega semena koruze in oljne ogrščice, pa tudi prepoved uporabe sredstev za tretiranje semena na osnovi neonikotinoidov, uvedena leta 2011. Zahteva je temeljila na prepovedi omenjene snovi zaradi nesprejemljivega tveganja za zdravje čebel, takšno stališče sta podpirali tudi Italija in Francija.
Zaradi podpore s strani več držav članic je Evropska komisija nato leta 2012 sprožila postopek ponovnega ocenjevanja neonikotinoidov za tretiranje semena. Ocena tveganja je bila izdelana s strani Evropske agencije za varno hrano (Efsa) in je v dobršni meri potrdila zahteve Slovenije in ostalih držav kot upravičene. Zato je Efsa predlagala sprejetje ustreznih ukrepov za zaščito čebel. Popolna prepoved uporabe neonikotinoidov na prostem je bila na ravni EU izglasovana leta 2018.
Neonikotinoidi v sredstvih, prepovedanih za uporabo, navedenih v odredbi o prepovedi prometa in uporabe določenih fitofarmacevtskih sredstev na ozemlju Slovenije, so torej prepovedani na ravni celotne EU.
Ministrstvo je v današnjem sporočilu znova zanikalo tudi navedbe, da naj bi na ravni EU potekala razprava o zniževanju standardov zaščite čebel. Na dvodnevnem zasedanju Odbora Evropske komisije za fitofarmacevtska sredstva prejšnji teden je komisija le predstavila različne metodologije ocenjevanja tveganj za čebele in opraševalce, ki so navedena v različnih navodilih, so poudarili.
Pojasnili so, da bo uprava za varno hrano septembra organizirala sestanek vseh strokovnjakov s področja čebelarstva, ki se bodo lahko opredelili glede sprememb navodil in zavzeli stališče Slovenije, ki bo podlaga za odločanje.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki