četrtek, 1.10.2020
Ljubljana, 01. oktobra (STA) - Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki je do ponedeljka v javni razpravi, bi moral predvideti postopnost pri uvajanju predlaganih pravic. V nasprotnem primeru se bo sistem sesul, svarita Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) in skupščina zavoda. Predlog ne predvideva niti dovolj kadra niti finančnih virov, sta prepričana.
Predlog, ki so ga pripravili na ministrstvu za zdravje, predvideva 100-odstotno kritje pravic dolgotrajne oskrbe iz obveznega zavarovanja za dolgotrajno oskrbo. Prispevna stopnja naj bi znašala 1,47 odstotka, pri čemer bi se nekoliko znižal prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje.
Za vzpostavitev zavarovanja za dolgotrajno oskrbo in izvajane nalog po predlogu bo treba zagotoviti vsaj 250 delavcev različnih poklicnih profilov, med njimi večji del strokovnih delavcev s področja socialne in zdravstvene nege, pa je na današnji novinarski konferenci poudarila predsednica skupščine ZZZS Lučka Böhm. Isti profili, ki so že zdaj deficitarni, saj v institucijah dolgotrajne oskrbe primanjkuje 20 odstotkov kadra, bodo po njenih besedah potrebni tudi na ministrstvu za zdravje in pri izvajalcih storitev dolgotrajne oskrbe. Jasna kadrovska projekcija je nujna za uspešno vzpostavitev sistema, je povzela stališče zavoda k predlogu, ki ga je skupščina za obravnavo na ministrstvu sprejela na današnji seji.
Nadalje je treba po mnenju skupščine zagotoviti vse finančne vire za vzpostavitev sistema dolgotrajne oskrbe. Za izvajanje številnih novih funkcij mora zavod namreč vzpostaviti nove poslovne procese in vse podporne funkcije, med njimi celovito informacijsko podporo. Poleg tega je treba jasno opredeliti prehod s sedanjega na novi sistem za vse deležnike in določiti dovolj dolgo prehodno obdobje, da se bodo lahko vsi deležniki prilagodili novim rešitvam. Zdaj predvideno 1,5-letno prehodno obdobje je prekratko, je dejala Böhmova.
Z njo se je strinjal generalni direktor zavoda Marjan Sušelj. Partnerji, ki sodelujejo v skupščini, so si po njegovih besedah enotni, da predlog zakona še ni zrel za nadaljnjo obravnavo. Na seji so poudarili, da mora zakon poudariti krepitev pomoči na domu, pri čemer se lahko vključi sorodstvo, sosedstvo in prostovoljci, je dejal. Po njegovih besedah je treba zagotoviti tudi različne finančne vire, saj na podlagi prispevkov kot večinskega dela prihodkov, ki pa je v celoti odvisen od gospodarskih nihanj, ni zagotovljena dolgoročna finančna vzdržnost.
Prav tako je pomembno načrtovati mrežo, pri čemer naj ima zlasti pri institucionalnem varstvu večjo vlogo država, je izpostavil. Če bo to področje prepuščeno občinam, bo dostopnost storitev lahko po njegovem mnenju zelo različna. Pravice dolgotrajne oskrbe pa se morajo uveljavljati postopno, saj je njihova uvedba "od danes na jutri nerealna", je prepričan.
Skupščina zavoda v danes sprejetem stališču ugotavlja tudi, da predlog ne razmejuje nedvoumno pristojnosti obveznega zdravstvenega zavarovanja, zavarovanja za dolgotrajno oskrbo in drugih socialnih zavarovanj. Tako denimo ne razmejuje jasno, katere storitve zdravstvene nege ostanejo v pristojnosti in breme obveznega zdravstvenega zavarovanja in katere se prenesejo v dolgotrajno oskrbo.
Medtem ko zakonski predlog zdaj opredeljuje več vrst nadzorov in izvajalcev, se skupščina nadalje zavzema za to, da celoten strokovni in prekrškovni nadzor prevzame ena institucija. Nenazadnje pozivajo k razkritju analize, na kateri temelji zakonski predlog.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik