Portal TFL

STA novice / Delo: T-2 od države zahteva skoraj 55 milijonov evrov odškodnine zaradi stečaja

torek, 13.10.2020

Ljubljana, 13. oktobra (STA) - Telekomunikacijski operater T-2 in njegovi lastniki so zoper državo vložili tožbo za 54,7 milijona evrov odškodnine zaradi škode, ki naj bi jo utrpeli zaradi napačnih odločitev rednih sodišč glede stečaja družbe, danes poroča časnik Delo. Ustavno sodišče je leta 2017 razveljavilo stečaj družbe T-2.

Na ljubljanskem okrožnem sodišču so za časnik potrdili, da je bila tožba vložena 19. junija. Tožniki od države zahtevajo 54.668.773 evrov.

Na državnem odvetništvu so Delu povedali, da tožniki zatrjujejo protipravno ravnanje države zaradi nezakonitega začetka in vodenja stečajnega postopka zoper T-2 ter zahtevajo plačilo odškodnine. Poskus mirne rešitve spora ni bil uspešen, so dodali na državnem odvetništvu, več pa niso razkrili.

Zgodba okrog stečaja T-2 sega v leto 2009, ko so se zaradi visokih dolgov tega telekomunikacijskega operaterja pojavili prvi predlogi upnikov za začetek stečaja. Ta je nato pristal v prisilni poravnavi, sledili so začetki in prekinitve stečaja.

Stečaj je zahtevala zlasti Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB), ki je od NLB prevzela terjatve do T-2, predvsem zaradi neizpolnjevanja zavez iz načrta finančnega prestrukturiranja in prepričanja, da bo stečaj omogočil boljše poplačilo terjatev do družbe T-2. Družba Garnol, ki je 98,06-odstotni družbenik T-2, je v nasprotju z DUTB vztrajala pri stališčih, da za stečaj družbe T-2 ne obstajajo ekonomski razlogi, saj je družba solventna in posluje z dobičkom.

Ustavno sodišče je glede stečaja odločalo dvakrat. Leta 2015 je razveljavilo sklep višjega sodišča, ker da je bila T-2 kršena pravica do enakega varstva pravic in enakega pravnega položaja družbenikov, saj sodišče podjetju ni omogočilo izjasnitve na pritožbo predlagateljev stečajnega postopka. Višje sodišče je nato v ponovljenem postopku leta 2016 ponovno začelo stečaj nad T-2, vrhovno sodišče je istega leta zahtevo za varstvo zakonitosti zavrnilo kot neutemeljeno. Družba Garnol je vložila novo ustavno pritožbo, pri čemer je omenjenim domnevnim kršitvam pravic dodala kršenje pravice do enakosti pred zakonom, zasebne lastnine, podjetništva in prepovedi retroaktivnosti.

Ustavno sodišče je leta 2016 do končne odločitve začasno zadržalo izvajanje stečaja, nato pa leta 2017 ponovno razveljavilo sklep Višjega sodišča v Ljubljani iz leta 2016 o začetku stečajnega postopka, tako da so se vsi sodni postopki, povezani s stečajem T-2, dokončno zaključili.

Družba T-2 je lani zabeležila 87,2 milijona evrov prihodkov, kar je 9,6 odstotka manj kot predlani. Čisti dobiček je s predlanskih 41,5 milijona evrov upadel na 2,6 milijona evrov, kaže poročilo, objavljeno na Ajpesu. Družbeniki T-2 so poleg Garnola še družbe Gratel (1,68-odstotni delež) in Luka Invest (0,23-odstotni delež) ter T-2 (0,03-odstotni delež).

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window