ponedeljek, 19.10.2020
Ljubljana, 19. oktobra (STA) - Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je danes podpisal dopolnitve pridružitvenega sporazuma Slovenije k Evropski vesoljski agenciji (Esa). S tem je naša država storila pomemben korak k polnopravnemu članstvu v tej mednarodni organizaciji in minister pričakuje, da se bo sodelovanje z njo še okrepilo.
Slovenija je pridružena članica Ese od leta 2016 in na tej podlagi je pogodbe o sodelovanju z Eso doslej podpisalo 11 slovenskih podjetij. Vse skupaj so vredne sedem milijonov evrov, je povedal Počivalšek in izrazil prepričanje, da se bodo te številke kmalu še povečale.
"Ta trenutek je v Sloveniji 40 podjetij, ki se ukvarjajo z visoko tehnologijo, ter nekaj institucij, ki so močno zainteresirane za članstvo Slovenije v Esi," je dejal.
Sodelovanje z Eso za podjetja pomeni pomembno mednarodno referenco, ki jim odpira možnost za pridobitev novih mednarodnih poslov in dolgoročnih partnerstev. Z danes podpisanim sporazumom pa se nabor aktivnosti, dostopnih slovenskih podjetjem, še širi, je dejal.
Ob tem je Počivalšek opomnil, da je področje vesolja mnogo širše, kot si mogoče predstavljamo. Z Eso lahko denimo sodelujejo številna visokotehnološka in inovativna podjetja s področij, kot so novi materiali, logistika, zdravstvo, umetna inteligenca, telekomunikacije in druge prebojne tehnologije, je naštel.
Spomnil je na nedavno izstrelitev prvih slovenskih satelitov in dejal, da se je s tem tudi slovenska industrija umestila v vesolju, "zdaj pa je na nas vseh, da posežemo po zvezdah in skupaj z Eso izkoristimo nove priložnosti tega sporazuma za dobro slovenskega gospodarstva".
Evropska vesoljska agencija vključuje 22 držav članic, poleg 20 držav članic EU še Norveško in Švico. Kanada in Latvija imata, podobno kot Slovenija, status pridružene članice. Več držav ima z Eso podpisan sporazum o sodelovanju, ki je prva faza pristopa k agenciji.
Sloveniji status pridružene članice poteče decembra 2021, leto dni prej pa se mora odločiti o nadaljnjem sodelovanju z Eso. Možnosti sta dve, in sicer polnopravno članstvo takoj po preteku obstoječega sporazuma ali pa sklenitev dopolnjenega pridružitvenega sporazuma s tako imenovanim programom za nove države članice. Slovenija se je odločila za slednjo možnost. Cilj je polnopravno članstvo leta 2024.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik