Portal TFL

STA novice / Slovenija po indeksu enakosti spolov na 11. mestu med članicami EU

torek, 3.11.2020

Ljubljana, 03. novembra (STA) - Evropski inštitut za enakost spolov je objavil najnovejše rezultate merjenja indeksa enakosti spolov, s poudarkom na zaposlovanju in delu v digitalnem svetu. Slovenija se po indeksu za leto 2020 umešča na 11. mesto oz. nekoliko pod povprečje med državami članicami EU, so sporočili z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Indeks enakosti spolov, ki ga določijo za vse države članice EU, pokaže, koliko je posamezna država oddaljena od enakosti spolov na lestvici od 1 do 100, pri čemer 100 predstavlja popolno enakost spolov, ter kakšno je evropsko povprečje. Vključuje šest ključnih področjih, to so delo, denar, znanje, čas, moč in zdravje ter presečno področje nasilje.

Slovenija se je z indeksom 67,9, ki je za 0,2 točke pod evropskim povprečjem, uvrstila na 11. mesto. Na vrhu lestvice je letos znova Švedska (83,8), sledita ji Danska (77,4) in Francija (75,1). Najnižje so uvrščene Romunija (54,4), Madžarska (53) in Grčija (52,2), ki je znova na zadnjem mestu.

Slovenija je v letošnjem letu napredovala le na področju denarja. V primerjavi z lanskim letom so tako ženske kot moški prejeli višji povprečni neto dohodek, prav tako pa se je za 0,4 odstotka zmanjšala stopnja tveganja revščine pri ženskah.

Na podlagi dveh kazalnikov, ki merita področje dela - udeležba na trgu dela ter segregacija in kakovost delovnih mest - je Slovenija dosegla 0,2 točke manj kot leto prej, in sicer zaradi povečanja spolne segregacije pri zaposlovanju.

Inštitut kot težavo izpostavlja tudi spolno segregacijo na področju izobraževanja. 41,2 odstotka študentk se namreč šola na področju izobraževanja, zdravstva in blaginje ali humanistike in umetnosti, pri študentih pa je ta delež 16,8 odstotka. Pri tem Slovenija sicer ne odstopa bistveno od povprečja EU, v sporočilu navajajo na ministrstvu.

Na področju moči je Slovenija dosegla 55 točk, kar je v primerjavi z lanskim letom za 2,6 točke manj. Statistika je posledica nižjega števila ministric v vladi, poslank v državnem zboru ter svetnic v občinskih in mestnih svetih. Znižal se je tudi delež žensk v upravah največjih gospodarskih družb, ki kotirajo na borzi, kot tudi delež žensk v upravi centralne banke.

Na področju zdravja Slovenija dosega 86,9 točke oziroma za 0,2 točki manj kot lani. Podatki kažejo, da moški svoje zdravje še vedno ocenjuje bolje kot ženske, kljub temu da je pričakovana življenjska doba žensk v povprečju šest let višja. Razlik v spolu pa ni mogoče zaslediti pri dostopnosti do zdravstvenih storitev.

Letošnji indeks enakosti spolov je posebno pozornost namenil digitalizaciji. Podatki za Slovenijo izpostavljajo izziv spolne segregacije na področju izobraževanja in zaposlenosti v digitalnem sektorju, saj se na tem področju izobrazi in zaposli več kot 80 odstotkov moških. Slovenija bo zato tej temi namenila pozornost v času predsedovanja Svetu EU, pravijo na ministrstvu.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window