Portal TFL

STA novice / Odbor DZ ocenil predlog novele zakona o zdravilih kot neprimernega za nadaljnjo obravnavo

četrtek, 4.2.2021

Ljubljana, 04. februarja (STA) - Predlog novele zakona o zdravilih, ki ga je državnemu zboru novembra lani predložila skupina 5000 volivcev in s katerim bi zaostrili pogoje za uvrstitev cepiva v program obveznega cepljenja, ni primeren za nadaljnjo obravnavo, je danes sklenil odbor DZ za zdravstvo. Takšnemu sklepu ni nasprotoval noben član odbora.

Predlagatelji želijo z novelo zaostriti pogoje, po katerih se lahko cepivo uvrsti v program obveznega cepljenja. Zahtevajo, da so varnostne študije za zdravila javno dostopne in da so dvojne slepe varnostne študije izvedene za vsa zdravila. Prav tako želijo doseči nezdružljivost izdaje dovoljenja za zdravila v skrajšanih in poenostavljenih postopkih za zdravila v programih obveznega cepljenja in prepovedati uporabo zdravil, ki bi spreminjala človekov DNK, je na seji povedal predstavnik predlagateljev Gregor Kos. Kot je dejal, zahtevajo preglednost.

Vlada v svojem mnenju, ki ga je predstavila državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Marija Magajne, ne podpira predloga. Vsako zdravilo gre v postopku razvoja po njenih navedbah skozi zahtevne procese, med katerimi se v nekliničnih in kliničnih študijah ugotavljata varnost in učinkovitost zdravil. Ko so vsi podatki zbrani, se skrbno oceni, ali koristi novega zdravila v razvoju presegajo tveganja. Nadzor je zagotovljen tudi po tem, ko zdravilo ali cepivo že prejme dovoljenje za promet v EU, navaja vlada.

Po njenih zagotovilih nobeno od cepiv, ki se uporabljajo v programu obveznega cepljenja, ne spreminja človekovega DNK.

Po mnenju predsednice odbora Anje Bah Žibert iz SDS se je treba vprašati, ali pravna država deluje. Če bi organi pregona in regulatorji opravili svoje delo, bi bilo stanje drugačno, je prepričana. Po njenih besedah si je treba prizadevati, da se bodo zakoni spoštovali, ne pa jih spreminjati.

Komu zdaj verjeti - ali Evropski agenciji za zdravila ali 5000 ljudem, podpisanim pod obravnavano pobudo, je vprašal Branislav Raič iz SMC. Sam pobudnikom verjame manj kot Evropski agenciji za zdravila, ker pobudniki po njegovi oceni niso dovolj prepričljivi. Poziv k večji transparentnosti pa se mu zdi smiseln, a transparentnost bi se morala zagotoviti na drugačen način, je menil.

Poslancu SD Dejanu Židanu vzbuja skrb, da proizvajalci zdravil ne odgovarjajo za morebitne posledice svojih izdelkov. Prav tako meni, da bi morale biti študije neodvisne, ne pa, da jih izdelajo proizvajalci sami. Varnostne študije pa bi morale biti brez nadaljnjega dostopne, kar zahtevajo tudi predlagatelji, je poudaril.

Z njim se je pri slednjem strinjal Željko Cigler iz Levice. Farmacevtska podjetja bi morale po mnenju Levice delovati v skladu s potrebami ljudi, ne pa za kovanje dobičkov. Sicer pa je v državi po poslančevi oceni dovolj varovalk in protokolov, ki morajo delovati. "Ne pa, da prihaja do konflikta interesov, kar pri ljudeh upravičeno sproža dvome," je poudaril.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window