petek, 21.5.2021
Ljubljana, 21. maja (STA) - Ministrica za pravosodje Lilijana Kozlovič se je v tem tednu mudila na obisku na Okrožnem sodišču v Ljubljani. S predsednikom sodišča Marjanom Pogačnikom sta izmenjala poglede na predvidene spremembe sodne zakonodaje in ukrepe za digitalizacijo, govorili pa so tudi o reševanju prostorske stiske, so sporočila s sodišča in ministrstva.
Pogačnik je izpostavil vpliv epidemije covida-19 na delo na največje in najbolj obremenjeno sodišče v državi. Lani je upadlo število rešenih zadev, v primerjavi z letom 2019 se je povečalo za 1100. Izpostavil je problematiko dela kazenskega sodstva, zlasti na kazenskem, specializiranem in preiskovalnem oddelku, s porastom obravnavanja zadev se v času epidemije soočajo tudi na družinskem oddelku.
Kozlovičeva je to obdobje označila za specifično in izpostavila, da je učinkovitost dela sodišč treba pogledati v luči epidemioloških razmer. Lani je okrožno sodišče doseglo 98 učinkovitost, pri tem pa se je po besedah ministrice treba zavedati, da je bilo za tretjino leta popolnoma onemogočeno poslovanje sodišč.
Sodišče je lani izvedlo preko 200 videokonferenc, letos pa že 275. Pogačnik je zato opozoril, da bi posebno skrb morali posvetiti iztrošenosti avdio-video konferenčnega sistema ter ga ustrezno vzdrževati in nadgrajevati, kar za sodišča predstavlja iz dneva v dan večjo oviro pri delu.
Po navedbah ministrice trenutno poteka večji postopek za naročilo nove opreme, v okviru katerega bo okrožno sodišče med drugim dobilo opremo za šest dvoran. Kot nujno je Pogačnik poudaril tudi digitalizacijo delovnih procesov in racionalizacijo drugih poslovnih procesov s pomočjo spremembe zakonov o kazenskem in pravdnem postopku.
V času epidemije se je kot posebej problematična izkazala prostorska problematika. Po oceni ministrice je obstoječe prostorsko stanje pravosodnih organov v Ljubljani slabo, saj so lokacije na katerih delujejo razpršene in niso v lastništvu države. Šestdeset odstotkov prostorov v uporabi pravosodnih organov je razpršenih na več lokacijah in v najemu, za kar se plačuje več kot štiri milijonov evrov letno. Prostori so večinoma stari in omejeni za določene preureditve, ki jih zahtevajo nove zahteve poslovanja, in tudi energetsko neučinkoviti.
Kot je pojasnila Kozlovičeva, je cilj investicije nove sodne stavbe združitev prvostopenjskih sodišč na eni lokaciji, zagotovitev delovanja sodišč v prostorih, ki bodo v lasti države, ter vzpostavitev sodobnih delovnih pogojev. V novo sodno stavbo je načrtovano umeščanje več kot tisoč zaposlenih, ministrstvo pa načrtuje začetek del z zaključkom in vselitvijo v letu 2026.
Ministrica in predsednik sodišča sta govorila tudi o prenovi sodniške in sodno-organizacijske zakonodaje. Glavni cilji s sodstvom že usklajenih sprememb so racionalizacija poslovanja sodišč, ekonomičnost poslovanja sodne uprave in možnost specializacije sodnikov in s tem večja učinkovitost, so izpostavili na sodišču.
"Prenova sodne zakonodaje je nedvomno zahteven in obsežen projekt. Pri tem bo pomembno, da razrešimo ključna odprta vprašanja, v kolikor ne želimo, da bo prenova sodne mreže namenjena le sama sebi. Vse zakonske spremembe in druge ukrepe moramo izvajati celovito," so besede ministrice povzeli v sporočilu za javnost.
Pogačnik pa je ob tem pozval na resni premislek in iskanje preudarne rešitve glede ustanovitve dveh okrožnih sodišč v Ljubljani, saj ima tukajšnje sodišče resne zadržke v smislu pristojnosti, organizacije, poslovanja in iskanja kadrovskih ter drugih rešitev.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki