Portal TFL

STA novice / Odbor DZ pripravil predlog zakona o nujnih ukrepih v zdravstvu

petek, 2.7.2021

Ljubljana, 02. julija (STA) - Odbor DZ za zdravstvo je sprejel predlog zakona o nujnih ukrepih v zdravstvu. Največ polemik je bilo okoli pogojev za odgovornega nosilca zdravstvene dejavnosti in razpisa za krajšanje čakalnih dob. V opoziciji so jih skušal umakniti, a z dopolnili niso bili uspešni. Odbor pa je prikimal predlogu koalicije za več specializacij klinične psihologije.

Obravnavo zakonskega predloga, ki ga je vlada v parlamentarni postopek poslala po nujnem postopku, so člani odbora za zdravstvo začeli že na sredini seji. Opozorila iz opozicijskih vrst iz prvega dela razprave, da vladni predlog odpira vrata privatizaciji javnega zdravstva, je bilo slišati tudi danes.

Večji del razprave so člani odbora danes namenili predlaganim spremembam pogojev za določitev odgovornega nosilca zdravstvene dejavnosti, ki ga morajo izvajalci zdravstvenih storitev imenovati za vsako zdravstveno dejavnost. Vlada predlaga črtanje pogoja, da mora imeti ta oseba tudi tri leta delovnih izkušenj po pridobitvi licence za zdravnike na primarnem nivoju ter pet let delovnih izkušenj po pridobitvi licence za zdravnike na sekundarnem in terciarnem nivoju.

Nujnost sprejema te določbe je poleg drugih poudarila poslanka SDS Alenka Jeraj. Ob tem je izpostavila tudi opozorila Mladih zdravnikov, da bi brez te spremembe v javnih zdravstveni zavodih brez zdravnika ostalo ogromno ljudi.

Nasprotno menijo v vrstah opozicijskih strank. Poslanec LMŠ Jani Möderndorfer je tako na primer ocenil, da je to začetek razgradnje zdravstvenega sistema. Kot je spomnil poslanec Levice Željko Cigler, je bil institut odgovornega nosilca uveden, da bi se uredilo "dvoživkarstvo", torej ko zdravnik v javnem zdravstvenem zavodu "dela vrste, ki jih potem pri zasebniku odpravlja". Oba sta opozorila, da trajnih posegov v sistemsko zakonodajo ne bi smeli reševati v interventnem zakonu.

Posebno v Levici pa so bili kritični do nacionalnega razpisa za izboljšanje dostopnosti do zdravstvenih storitev, torej za krajšanje čakalnih dob. Kot je dejal poslanec Levice Miha Kordiš, bi se javno zbrani denar pretakal v žepe zasebnikov brez varovalk, postopkov in standardov, po katerih zbrana sredstva zavarovancev sicer uporablja zdravstvena blagajna.

Predlog Levice, da bi določbo črtali iz zakonskega besedila, ni dobil dovolj podpore. Prav tako ni dovolj glasov zbralo dopolnilo LMŠ, SD in SAB, ki so pri izvedbi razpisa predlagale "kaskadni sistem". To pomeni, da bi najprej zapolnili vse kapacitete v javnih zdravstvenih zavodih, nato pri koncesionarjih, nato pa še pri vseh ostalih, ki izpolnjujejo ustrezne pogoje.

Na očitke o privatizaciji zdravstva je tako danes kot sredini seji odgovarjala državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Alenka Forte. Na razpis se bodo lahko enakovredno prijavili vsi z ustreznimi pogoji, financiran pa bo pretežno iz dopolnilnega zdravstvenega zavarovanje ter državnega proračuna in evropskih sredstev. Po njenih besedah ne gre za privatizacijo, temveč za javno zdravstvo, ki mora služiti in biti dostopno pacientu. Denar ne gre v žep, ampak za plačilo opravljenih zdravstvenih storitev, je še poudarila.

Stranke LMŠ, SD, Levica in SAB so bile neuspešne tudi s poskusom umika določbe, da lahko Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) nerealizirane programe zdravstvenih storitev začasno prenese k drugemu izvajalcu na "drug javni zdravstveni zavod, drug zavod ali organizacijo, ki opravlja zdravstveno dejavnost, oziroma zasebnega zdravstvenega delavca, ki lahko zagotovi realizacijo tega obsega programa oziroma storitev". Poslanec SD Dejan Židan je izpostavil opozorilo ZZZS, da ima ta že sedaj pristojnost začasnega prenosa programa, če se ta ne izvaja ustrezno. Po oceni Kordiša pa je to še dodatna poteza, ki omogoča privatizacijo.

Člani odbora pa so danes soglasno podprli predlog koalicije, po katerem bo ministrstvo za zdravje lahko namenilo sredstva za štipendije na področju zdravstva in za povečanje števila dodatnih specializacij klinične psihologije. V poslanskih vrstah so si bili enotni, da je potreba po kliničnih psihologih, pa tudi sicer po krepitvi mreže pomoči na področju duševnega zdravja, velika.

Predlog zakona naslavlja tudi zadnja leta upadajoče zanimanje za specializacijo družinske medicine, kar vpliva na dostopnost do primarnega zdravstva. Zato se za izbiro specializacije družinske medicine uvaja finančna spodbuda v višini 20 odstotkov urne postavke osnovne plače specializanta. Do njega so upravičeni zdravniki, ki so se na specializacijo prijavili v letih 2021 in 2022.

Poleg ukrepov na področju zdravstva pa vladno besedilo predlaga še dodatke v času razglašene epidemije za ravnatelje, pa tudi za župane, podžupane, direktorje občinskih uprav in načelnike upravnih enot. Zakonski predlog daje tudi podlago za podaljšanje ukrepa nadomestila plač delavcem zaradi odrejene karantene na domu ali nemožnosti opravljanja dela zaradi višje sile do 31. decembra.

DZ bo o predlogu zakona odločal na seji prihodnji teden.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window