Portal TFL

STA novice / DZ skozi prvo obravnavo predloga novele zakona o DDV

četrtek, 15.7.2021

Ljubljana, 15. julija (STA) - DZ je danes opravil prvo branje predloga novele zakona o DDV, ki je del predlagane vladne davčne reforme. Predlog podpirajo v koalicijskih SDS, NSi in SMC, nasprotujejo mu v LMŠ, Levici, SD, SAB, do dela predloga so kritični v SNS. Poslanci DeSUS pa bodo o primernosti predloga za nadaljnjo obravnavo glasovali na podlagi individualnih preferenc.

Vladni predlog novele zakona o davku na dodano vrednost (DDV) v slovenski pravni red prenaša določbe dveh evropskih direktiv. Z julijem so v EU in Sloveniji začela veljati nova pravila pri e-trgovanju v EU, kar v Sloveniji v času do uveljavitve zakona ureja pravilnik, ki ga je sprejelo ministrstvo za finance.

Z novelo se v slovenski pravni red prenašajo tudi določbe direktive, s katero se pravila glede DDV za dobave blaga in storitev oboroženim silam v okviru skupne varnostne in obrambne politike EU izenačijo s pravili, ki veljajo za zvezo Nato. Ta pravila se bodo začela uporabljati julija 2022, je danes povedala državna sekretarka na ministrstvu za finance Maja Hostnik Kališek.

Predlog novele po njenih besedah uvaja nekatere poenostavitve za davčne zavezance in davčni organ ter sledi ciljem okoljske politike. Med temi je denimo pravica do odbitka DDV pri nabavi motornih vozil pod določenimi pogoji, ukinitev praga za obvezen vstop kmetov v sistem DDV in ukinitev obveznosti izročitve računa v papirni obliki kupcev, razen kadar kupec zahteva račun.

"Predlagane spremembe bodo pozitivno vplivale na prihodke države in gospodarstvo. Za davčne zavezance se bodo zmanjšala upravna bremena in izenačili konkurenčni pogoji pri čezmejnem trgovanju, za državo pa se bodo povečali prihodki iz naslova DDV," je med drugim dejala državna sekretarka.

V koaliciji predloge te novele kot novele zakona o dohodnini in zakona o davku od dohodkov pravnih oseb ter zakon o debirokratizaciji, ki tvorijo napovedano davčno reformo, podpirajo.

"V SDS novelo pozdravljamo, saj ima veliko pozitivnih sprememb, ki predstavljajo administrativne poenostavitve izpolnjevanja davčnih obveznosti, ki med drugim sledijo tudi ciljem okoljske politike," je povedala Elena Zavadlav Ušaj.

Zakon tudi po ocenah NSi prinaša več pozitivnih sprememb za zmanjšanje administrativnih obremenitev, izboljšuje položaj majhnih kmetov ter ima doprinos na področju zelene mobilnosti. "Zato ga bomo podprli," je napovedal Blaž Pavlin.

"Menimo, da je skrajni čas, da začnemo izkoriščati potencial, ki nam ga digitalizacija ponuja. Imamo možnost razbremeniti delovne procese in zmanjšati pritisk na okolje. Rešitve so vezane tudi na implementacijo določb direktiv, katerih ukrepi so med drugim vezani na obdavčitev cepiva proti covidu-19 in medicinskih pripomočkov," pa je v imenu SMC dejala Monika Gregorčič.

V SNS so ocenili, da predlog dobro usklajuje večino poenostavitev na ravni EU, kar bo pozitivno vplivalo na slovensko gospodarstvo. "Kritični in skeptični pa smo pri usklajevanju DDV za obrambna prizadevanja v okviru EU pod okriljem Nata," je dejal Jani Ivanuša in dodal, da v SNS absolutno nasprotujejo "vsem ukrepom, ki bodo še dodatno prispevali k pokvarjeni agendi Nata".

Andreja Zabret iz LMŠ je opozorila, da predlog davčne zakonodaje ni bil usklajen s socialnimi partnerji. "Pričakovali smo, da bo reforma naredila preboj na prihodkovni strani proračuna, a smo se zmotili," je poudarila in povzela svarila fiskalnega sveta. Posegi na področju dohodnine so po njihovem "napad na vse štiri javne blagajne". V LMŠ bodo glasovali proti davčni reformi.

"Paket davčne reforme pomeni degradacijo slovenskega davčnega sistema, iz njega črta solidarnost in v njem daje pospešek poglabljanju družbene neenakosti, ponuja darila najpremožnejšim za ceno osnovnega preživetja socialno šibkih in je nezakonit," je povzel Primož Siter iz Levice in dodal, da v Levici temu nasprotujejo.

Da zakon naslavlja zatečeno stanje, je izpostavil Marko Bandelli iz SAB: "Vlada, ki tako pomembnega zakona v postopek ne predloži vsaj pol leta pred rokom, se požvižga na konkurenčnost domačega gospodarstva." Predlogu je očital nejasnost in nedodelanost, zato ga ne bodo podprli.

Na opozorila fiskalnega sveta je spomnil tudi Jani Prednik iz SD. Po predlogu bi se z davčnimi odpustki povečalo uporabo vozil brez emisij ogljikovega dioksida, a le za podjetnike in podjetja. "To pomeni, da bomo lastnikom podjetij omogočili nakup prestižnega službenega električnega vozila brez plačila davka," je ocenil in opomnil, da denimo za kolesa ni predvidenih nobenih olajšav.

V SD jih skrbijo še vladna prizadevanja za razgradnjo vzpostavljenega sistema davčnih blagajn in izdajanja računov. Na to je opozoril tudi Robert Polnar iz DeSUS. "Ta predlog je v precej očitni koliziji z dosedanjimi aktivnostmi tržnega inšpektorata in finančne uprave in ga bo treba v naslednjih fazah zakonodajnega postopka odstraniti iz besedila," je poudaril.

"Podpiranje politike nizkih davkov pomeni podzavestno sodelovanje v postopni destrukciji vseh socialnih funkcij države," je še menil Polnar in dodal, da je to sicer vprašanje prave mere. Kot je ob tem napovedal, bodo se poslanci DeSUS o tem, ali je zakon primeren za nadaljnjo obravnavo, odločili "na podlagi individualnih preferenc". DZ bo o tem glasoval še danes.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window