STA novice / Svet EU odobril rezervo za prilagoditev na brexit, Sloveniji skoraj pet milijonov evrov
torek, 28.9.2021
Bruselj, 28. septembra (STA) - Svet EU, v katerem so zastopane države članice, je danes dokončno odobril sklad, ki bo članicam pomagal pri spopadanju z negativnimi posledicami brexita. Največ sredstev iz sklada v skupni vrednosti pet milijard evrov naj bi prejele Irska, Nizozemska in Francija. Slovenija naj bi prejela 4,8 milijona evrov.
Rezerva za prilagoditev na brexit je evropski sklad, ki bo pomagal najbolj prizadetim regijam, sektorjem in skupnostim pri kritju dodatnih stroškov, nadomestilu za izgube ali preprečevanju drugih negativnih ekonomskih in socialnih posledic, nastalih neposredno zaradi izstopa Združenega kraljestva iz EU.
Največ podpore bodo deležne države članice in panoge, na katere ima brexit največje posledice. Na vrhu seznama so Irska, Nizozemska, Francija, Nemčija in Belgija. Slovenija bo prejela 4,8 milijona evrov.
Pri izračunu zneskov za vsako državo so upoštevani trije kriteriji: pomen trgovanja z Združenim kraljestvom, vrednost rib, ujetih v izključnem gospodarskem območju Združenega kraljestva, in število prebivalcev, ki živijo v obmorskih regijah EU najbliže Združenemu kraljestvu.
"Hitro sprejetje rezerve pomeni, da bodo nujno potrebna sredstva kmalu na voljo najbolj prizadetim evropskim regijam in podjetjem, zlasti malim in srednjim podjetjem ter njihovim delavcem. Naš cilj je pomagati najranljivejšim v težkem obdobju prilagajanja na posledice brexita. To dokazuje solidarnost vseh držav članic z najbolj prizadetimi območji," je v imenu slovenskega predsedstva EU danes sporočil minister Zvonko Černač, ki je pristojen za razvoj in evropsko kohezijsko politiko.
Svet EU je danes odobril stališče Evropskega parlamenta v prvi obravnavi, ki ga je ta sprejel na plenarnem zasedanju 15. septembra. Gre za končni zakonodajni korak in pomeni, da je bila rezerva za prilagoditev na brexit sprejeta. Uredba bo začela veljati na dan objave v uradnem listu EU v začetku oktobra.
Zadnje novice
-
Pri plinu kriza še ni akutna, tveganje predvsem cenovno (tema)
6.4.2026 -
Poslanci desetega sklica DZ v poslanske klopi prvič na petkovi ustanovni seji (I) (ozadje)
5.4.2026 -
Prihodnji teden na sodiščih: Nadaljevanje sojenja za smrt 77-letnika iz okolice Grosupljega
5.4.2026 -
DZ najvišji predstavniški in zakonodajni organ (II) (tema)
5.4.2026 -
Delo bo začel deseti sklic DZ (III) (seznam)
5.4.2026 -
Prva povolilna preizkušnja izvoljenih poslancev imenovanje predsednika DZ (IV) (kronologija)
5.4.2026 -
Pet članic EU za obdavčitev presežnih dobičkov energetskih družb
4.4.2026 -
Varuhinja bi pri osebni asistenci bolj poudarila individualiziran pristop
3.4.2026 -
Podnebni svet vladi priporoča tudi začasno uvedbo brezplačnega javnega prevoza
3.4.2026 -
V javni obravnavi prenova zakonske ureditve na področju oskrbe s plini
3.4.2026 -
Ustavno sodišče začasno zadržalo rubeže denarnih socialnih pomoči (dopolnjeno)
3.4.2026 -
Okrajni sodniki želijo ustavno presojo sodne reforme
3.4.2026