petek, 5.11.2021
Ljubljana, 05. novembra (STA) - Po predlogu sprememb na področju preživnin, ki sta ga Levica in LMŠ vložili v zakonodajni postopek, bi bila pot do nadomestila preživnine lažja. Poleg tega se neizplačana preživnina ne bi več upoštevala med dohodke, ki vplivajo na določanje zneska za upravičenost do denarne socialne pomoči in ostalih pravic iz javnih sredstev.
Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad po veljavni zakonodaji začne izplačevati nadomestilo preživnine šele, ko preživninski upravičenec oziroma njegov zastopnik poda predlog za izvršbo na neplačano preživnino na sodišču. Po vloženem predlogu novele zakona o javnem štipendijskem, razvojnem, invalidskem in preživninskem skladu pa bi se breme izterjave neplačane preživnine do višine izplačanega nadomestila že na začetku dokazovanja preneslo z upravičenca na sklad, so zapisali v Levici. Otroci, ki preživnine ne prejemajo, bi tako po njihovem pojasnilu prišli do nadomestila brez sodnih procesov, ki so praviloma neprijetni in dolgotrajni.
Poleg tega so navedli, da se preživnina po trenutni ureditvi vse do vložene izvršbe na sodišče šteje kot dohodek, ki znižuje višino denarne socialne pomoči, čeprav je družina v praksi sploh ne prejema. Po predlogu pa bi takšnim družinam omogočili obvod preko sklada. Za dohodek pri določanju zneska za upravičenost do uveljavljanja pravic iz javnih sredstev bi se tako upoštevala samo višina nadomestila, ki jo upravičenec dejansko prejme in ki je jasno razvidna iz odločbe sklada.
Otrokom, ki so upravičeni do preživnine, a je ne prejemajo, bi po predlogu zagotovili lažjo pot do nadomestila. Ker bi se pri uveljavljanju pravic do javnih sredstev upoštevalo dejansko stanje, pa bi imele družine samohranilk oz. samohranilcev tudi boljši socialni položaj, so povzeli v Levici.
V tej poslanski skupini so sicer že poleti vložili zakonske spremembe za rešitev problema neplačanih preživnin, a jih je odbor DZ za delo 9. septembra zavrnil. A so takrat napovedali, da bodo nadaljevali prizadevanja za pravičnejšo ureditev.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki