Portal TFL

STA novice / Vlada sprejela predlog zakona o nadzoru vesoljskih dejavnosti

četrtek, 18.11.2021

Ljubljana, 18. novembra (STA) - Vlada je na današnji dopisni seji sprejela predlog zakona o nadzoru vesoljskih dejavnosti. S predlaganim zakonom želijo med drugim urediti nadzor nad vesoljskimi dejavnostmi na območju Slovenije in vesoljskimi dejavnostmi slovenskih državljanov ter vzpostaviti register vesoljskih objektov.

Kot so po seji vlade poudarili na vladnem uradu za komuniciranje, Slovenija do zdaj še ni sprejela nobene področne zakonodaje, ki bi obravnavala ali urejala področje vesoljske dejavnosti.

Cilj predlagane je urediti nadzor nad vesoljskimi dejavnostmi na območju Slovenije, na plovilu ali zrakoplovu, registriranem v Sloveniji, in za vesoljske dejavnosti, ki jih izvajajo slovenski državljani ali pravne osebe s sedežem pri nas.

"Na področju vesoljskih tehnologij v Sloveniji je v zadnjih letih prišlo do hitrega razvoja. V letu 2016 je Slovenija postala pridružena članica Evropske vesoljske agencije (ESA), poleg tega pa sta bila v Sloveniji razvita kar dva satelita, ki sta bila izstreljena jeseni leta 2020," so zapisali.

V skladu z mednarodno ureditvijo se mora vse v vesolje izstreljene vesoljske objekte vpisati v register vesoljskih objektov. Slovenija tovrstnega registra še nima, zato ga s predlaganim zakonom vzpostavlja in obenem določa elemente, ki se v register vpisujejo.

"Slovenija je v skladu z mednarodno zakonodajo odškodninsko odgovorna za škodo, ki jo njena vesoljska dejavnost povzroči tretjim državam, zato je potrebno, da izvaja nadzor nad vesoljsko dejavnostjo, ki se izvaja na njenem teritoriju ali s strani njenih prebivalcev, in vzpostavi nacionalni register vesoljskih objektov," so pojasnili.

Na podlagi predlaganega zakona bo pred izvajanjem vesoljske dejavnosti potrebno pridobiti dovoljenje. Tega se izda, če so izpolnjeni pogoji, ki zagotavljajo, da je vesoljska dejavnost varna in da ne povzroča škodljivih posledic na Zemlji in v vesolju.

Predlog tudi določa, da se lahko upravljanje na vesoljskem objektu prenese le s predhodnim pisnim dovoljenjem ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, pri čemer se ponovno presoja izpolnjevanja nekaterih pogojev za izdajo dovoljenja. Razlog za to zahtevo je, da se ohrani nadzor nad konkretnim vesoljskim objektom.

Z zakonom se določa tudi obveznosti upravljavca o poročanju o nesrečah oz. zapletih pri delovanju vesoljskega objekta. V tem okviru se ureja odgovornost za škodo, povzročeno s strani vesoljske dejavnosti, in določa, da lahko Slovenija, če izplača odškodnino za škodo, ki jo je povzročil vesoljski objekt, od upravljavca in lastnika uveljavlja regresni zahtevek do višine skupne zavarovalne vsote iz tega zakona (60 milijonov evrov oz. manj, če gre za manj tvegane dejavnosti).

Ta omejitev se ne sicer uporablja, če je škoda povzročena iz velike malomarnosti ali namenoma. Predlog predvideva še prekrške za neupoštevanje določb zakona, so še sporočili iz Ukoma.

Vlada bo predlog zakona poslala v nadaljnji postopek v DZ.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window