ponedeljek, 18.4.2022
Ljubljana, 18. aprila (STA) - Minulo sredo je začel veljati novi zakon o varstvu okolja, ki je v slovenski pravni red prenesel več evropskih določil, med drugim načela krožnega gospodarstva, onesnaževalec plača in proizvajalčeva razširjena odgovornost. Sistem proizvajalčeve razširjene odgovornosti bo sicer v celoti zaživel z letom 2023.
Ministrstvo za okolje in prostor je novi zakon pripravilo, ker je ocenilo, da Slovenija potrebuje nov, moderen zakon na področju varstva okolja, ki sledi sodobnim trendom na tem področju, ker je bil prejšnji zakon večkrat dopolnjen in je postal nepregleden ter ker se z novim zakonom odpravljajo kršitve prava EU, so spomnili na ministrstvu.
Zakon zajema vse dele okolja - zrak, vode, ohranjanje narave, podnebne spremembe - in uvaja instrumente na področju varovanja okolja, kot so načrtovanje, presoja vplivov na okolje, dovoljevanje, finančne instrumente.
Ključni namen novega zakona je po navedbah ministrstva spodbujati k zmanjševanju proizvedenih količin odpadkov ter vzpostaviti učinkovit, pregleden in stroškovno optimalen sistem ravnanja z odpadki.
Sistem proizvajalčeve razširjene odgovornosti se uvaja zaradi prenosa spremenjene direktive o odpadkih in zaradi neučinkovitega sistema ravnanja zlasti z odpadno embalažo, ki je zahteval intervencijo države. Ministrstvo meni, da bo sistem, kot ga uvaja zakon, "učinkovit, pregleden in stroškovno optimalen".
Tako za vsak masni tok odpadkov določa le eno neprofitno organizacijo, ki bo v imenu proizvajalcev iskala najugodnejše ponudnike. Ti bodo nato obdelali odpadke, ki nastanejo kot posledica dajanja proizvodov na trg.
Dosedanji sistem je lastnikom organizacij predelovalcem (in ne proizvajalcem) omogočal, da so med seboj tekmovali za tržni delež s ciljem čim večjega dobička. Medtem pa evropska direktiva o odpadkih zahteva, da vse stroške nosijo proizvajalci, vendar morajo biti ti čim nižji. Za izpolnjevanje svojih obveznosti bodo proizvajalci sami ustanovili organizacijo, katere naloga bo skrb za izpolnjevanje obveznosti proizvajalcev s čim nižjimi stroški, in ne za čim večji dobiček, pravi ministrstvo.
Poleg tega bodo morali biti ta organizacija in obdelovalci odpadkov jasno ločeni - obdelovalci odpadkov ne bodo smeli biti kapitalsko udeleženi v organizaciji. Organizacija bo morala biti neprofitna. Opravljala bo naloge za proizvajalce, a bo delovala tudi v javnem interesu. Za vsako vrsto masnega toka odpadkov bo ustanovljena ena tovrstna organizacija.
Večina določil glede proizvajalčeve razširjene odgovornosti se bo začela uporabljati 1. januarja 2023.
Zakon prinaša tudi več drugih novosti. Med drugim določa ukrepe za preprečevanje ali zmanjševanje nastajanja odpadkov in spodbuja k zmanjšanju škodljivih vplivov nastalih odpadkov. Naj bi tudi zmanjšal vpliv uporabe virov in izboljšal učinkovitost njihove uporabe, kar je nujno za prehod na krožno gospodarstvo.
Prenovljena sta postopka presoje vplivov na okolje in izdaje okoljevarstvenega dovoljenja, med drugim je natančneje določena vloga mnenjedajalcev in javnosti v tem postopku.
Novi zakon postavlja temelje za uvedbo kavcijskega sistema, zlasti za plastenke in pločevinke. Pravna podlaga za vzpostavitev kavcij v Sloveniji je sicer že zakonsko urejena, pravi ministrstvo in napoveduje, da bo pripravilo tudi uredbo, ki bo konkretneje uredila to področje. Pričakuje, da bo z uvedbo kavcijskega sistema zbiranje odpadne embalaže učinkovitejše.
S tem, ko bodo morali proizvajalci v celoti prevzeti finančno odgovornost za odpadno embalažo, tudi za njen odvoz od gospodinjstev, se bodo gospodinjstva finančno razbremenila, je podčrtalo ministrstvo.
Zakon na novo celovito ureja ravnanje z odpadki, med drugim določa temeljna pravila ravnanja z odpadki, pogoje in merila za prenehanje statusa odpadka. S tem se določa temeljni pravni okvir za krožno gospodarstvo; več odpadkov, kot bomo predelali, manj jih bo treba odlagati ali sežigati.
Med novostmi zakona je tudi nova ureditev ukrepanja v primeru čezmerne obremenitve okolja zaradi odstopa od pravil ravnanja. Takšen primer je denimo odlaganje komunalnega blata na vodovarstvenih območjih, ukrepanje pa bo potekalo po sistemu, ki velja v primeru okoljske nesreče.
Ministrstvo ta teden, natančneje v sredo, pripravlja spletno predstavitev novega zakona; predstavili ga bodo Senko Pličanič, Vesna Kolar Planinšič in Vanja Strle.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki